Međunarodni dan medicinsko laboratorijskih djelatnika

Međunarodni dan medicinsko laboratorijskih djelatnika 15.04.2024, ove godine obilježava se pod temom "Čuvari kvalitete i sigurnosti pacijenata: Biomedicinski laboratorijski znanstvenici".

Medicinsko biokemijska dijagnostika – znanost i njezini djelatnici, Biomedical laboratory science - BLS je profesija koja kombinira izazove medicine, osnovnih znanosti i kliničkih znanosti. Ovi znanstvenici djeluju kao detektivi, jer otkrivaju bakterije i viruse i utvrđuju uzroke bolesti analizom različitih vrsta uzoraka. Zapravo, često rade u medicinskim laboratorijima u bolnicama. Usred pandemije COVID-19, oni su vitalni resurs! Međunarodna federacija biomedicinskih laboratorijskih znanosti ustanovila je BLS Day 1996. kako bi promovirala ključnu ulogu ovih posebnih znanstvenika u sustavu zdravstvene zaštite.

Biomedicinska laboratorijska znanost kombinira znanja, vještine i sposobnosti u medicini, fizikalnim znanostima, tehnologiji i statistici s naglaskom na analizu uzoraka pacijenata kako bi se pomoglo u dijagnosticiranju i liječenju bolesti.

Obrazovanje i osposobljavanje medicinsko biokemijskog djelatnika čini profesiju jedinstvenom u usporedbi s drugim profesijama u smislu znanja o osiguranju kvalitete, evaluaciji predanalitičkih uvjeta i procjeni njihovog utjecaja, validaciji medicinske laboratorijske analize, razmatranju mjerne nesigurnosti i biološke varijabilnosti i razumijevanje postanalitičkih situacija koje se koriste za dijagnostiku bolesti, praćenje liječenja i procjenu zdravstvenog stanja.

Medicinsko biokemijski djelatnici jedna su od najvećih skupina zdravstvenih radnika i imaju ključnu ulogu u medicini i javnom zdravstvu. Najbolja osoba za promicanje naše struke je samouvjereni medicinsko biokemijski djelatnici.

Pod opširnije možete vidjeti kako su učenici naše škole ZLT smjera maturalnog razreda, budući medicinsko laboratorijski djelatnici uz stručno vodstvo nastavnica Vesne Gotovac, Nediljke Petrovski i Marijane Ćurin, pokazali sve svoje sposobnosti i vještine u „organiziranom laboratoriju“ u radu sa pacijentima. Zahvaljujemo svim djelatnicima škole koji su nam pomogli proslaviti naš dan.

Učenici koji su sudjelovali u upisu, uzorkovanju i pripremi uzoraka su Tara Bilač, Laura Vladislavić, Ela Jukić-Peladić, Barbara Marović, Leonora Orlić, Nea Vlastelica, Frane Kukoč, a u analiziranju svi ostali učenici 4.g.

Vidite da je bilo radno i zabavno a povratne informacije pacijenata i „laboranta“ su pozitivne i jedva se čeka da ponovno ovako organiziramo laboratorij.

Sve pozdravljamo: učenici 4. g razreda, Marijana Ćurin, Vesna Gotovac i Nediljka Petrovski.