POSJET PATOLOGIJI
Autor: Katija Biskupović, 11. 4. 2024.

Učenici 4.a i 4.b 9. i 10. travnja posjetili su Zavod za patologiju, sudsku medicine i citologiju KBC Split.

Kroz Zavod nas je proveo dr. sc. Nenad Kunac, dr. med., spec. patologije.

Obilazak je započeo ulazom u salu za obdukciju u kojoj su učenici upoznati s tehnikama rada prilikom obdukcije i izgledom sale. Dr. Kunac im je objasnio da obdukcija, koju većina ljudi smatra jedinim što patolog radi, čini samo otprilike 10% njihovog svakodnevnog rada i da se u ovo vrijeme napravi maksimalno 100 kliničkih obdukcija godišnje jer je suvremena medicina toliko napredovala dijagnostički da se uzrok smrti većinom zna zbog provedene dijagnostike na vrijeme. Naglasio je da postoje smrti koje zakonski zahtjevaju obdukciju, npr. djeca, osoba koja umre u bolnici u roku od 24 h od prijema, osobe koje umru u tijeku dijagnostičkog ili terapijskog postupka kao i osobe koje imaju “prazan” zdravstveni karton. Osim toga naglasio je da smrt nije samo medicinski nego i pravni događaj i da je vrlo važno razlikovati prirodnu od neprirodne smrti i da je vrlo važna suradnja kliničkih patologa i specijalista sudske medicine.

Nastavite čitati pod opširnije.

Nakon toga ih je proveo kroz laboratorij gdje su vidjeli kako ide priprema mikroskopskih preparate pomoću kojih patolog izdaje patohistološku dijagnozu:

• postupak zaprimanja uzoraka iz bolnice,

• priprema preparata

• bojanje preparate klasično i imunohistokemijsko koje se danas radi automatizirano, u aparatima posebno pripremljenim za tu funkciju.

Imali smo priliku vidjeti i posebnu pripremu preparata intraoperacijski koja se radi po posebnom protokolu zamrzavanja i bojanja jer se nalaz mora dobiti u roku od 15ak min kako bi operater u kirurškoj sali odmah znao o kojoj se dijagnozi radi i kakav je daljni kirurški postupak.