SVJETSKI DAN ZDRAVLJA
Autor: Vesna Gotovac, Nediljka Petrovski, 8. 4. 2024.

Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine 7. travnja pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije(WHO).

Prvi sastanak Svjetske zdravstvene skupštine koju je organizirala Svjetska zdravstvena organizacija održan je 1948. godine. Odlukom skupštine 7. travnja određen je za Svjetski dan zdravlja i počeo se obilježavati od 1950. godine.

Ovaj dan se obilježava kako bi se izgradila svijest o određenoj temi koja je vezana za zdravlje. Tako se skreće pažnja na prioritetna područja koja su briga Svjetske zdravstvene organizacije. Aktivnosti vezane za određenu temu, kao i sredstva potrebna za njih, ne smiju se odnositi samo na dan 7. travnja, već bi se o njima trebalo voditi računa tijekom cijele godine.

Ovogodišnji slogan je Moje zdravlje, moje pravo.

Nastavite čitati pod opširnije.

Tvoje zdravlje je tvoje pravo! To je osnovno ljudsko pravo koje je važno za naš opstanak i dobrobit. Kada imaš pravo na zdravstvenu zaštitu, možeš se brinuti o svom fizičkom i mentalnom zdravlju. Pomoću toga možeš sebi ostvariti sretniji i produktivniji život jer je zdravlje temeljni dio kvalitetnog života. Zbog ovih razloga se zdravlje smatra pravom svakog pojedinca.

Kako mogu osigurati svoje pravo na zdravlje?

Vrlo je važno da ljudi znaju i da mogu osigurati svoje pravo na zdravlje. To se danas postiže pristupom zdravstvenoj zaštiti. Redovni medicinski pregledi, održavanje zdravih navika, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost su važni za očuvanje zdravlja. Ključni su koraci informiranje o svojim pravima u zdravstvenom sistemu, te traženje pomoći kada je potrebno.

Kako mogu koristiti svoje pravo na zdravlje?

Svoje pravo na zdravlje možemo koristiti na mnoge načine. Npr. redovnim odlaskom na medicinske preglede. Pošto svi imaju pravo na zdravlje svi bi se trebali redovno pregledavati kod svog liječnika obiteljske medicine, kako bi zaštitili sebe i druge ljude. Pravo na zdravlje možemo koristiti i tako da se brinemo o svom fizičkom i mentalnom zdravlju. Redovna tjelesna aktivnost može poboljšati raspoloženje, smanjiti stres i anksioznost te doprinijeti boljem mentalnom zdravlju. Pravilna prehrana i dovoljno sna mogu pozitivno utjecati na mentalno zdravlje. Jako je bitno brinuti se o cjelokupnom zdravlju.

Kako možemo poboljšati zdravlje drugima?

Diljem svijeta pravo na zdravlje je ugroženo, jer postoje mnogobrojne zemlje koje su zagađene i nemaju dobre uvjete za održavanje zdravlja. Trebamo osvijestiti druge da nećemo moći biti zdravi, ako ne budemo mogli održavati naš planet zdravim. Jedan od najvećih problema je zagađenje plastikom. Zbog bacanja otpada po prirodi i nerecikliranja, mnoge životinje u svoj organizam unose mikroplastiku koja nije dobra za organizam. Ljudi također imaju problema s mikroplastikom jer smo sastavni dio prehrambenog lanaca. Naš imunološki sustav je pred izazovima i moguće je da se neće moći obraniti od takvih problema. Kako bismo svi bili zdravi,  moramo osvijestiti druge kako je bitno održavati naš planet zdravim da i generacije koje dolaze mogu ostvariti svoje pravo na zdravlje.

Napisao: Antony Geets 4.g