POSJET KATEDRI ZA ANATOMIJU MEDICINSKOG FAKULTETA SPLIT
Autor: Katija Biskupović, 19. 3. 2024.

I ove godine, učenici 3. A, 3. B i 3. C razreda zajedno sa stručnom nastavnicom Katijom Biskupović, podjeljeni u 6 grupa  posjetili su katedru za anatomiju Medicinskog fakulteta u Splitu u sklopu nastave iz anatomije i fiziologije 8.3. i 15.3. Dočekao nas je prof. dr. sc. Ivica Grković, dr. med., voditelj katedre.

Učenike je ukratko upoznao s radom katedre koja održava nastavu iz anatomije, objasnio je i način dobivanja tijela (zakonski uređen ugovor) i ponašanja s tijelom za anatomsku obdukciju, način pripreme tijela za obdukciju (obrada 2%formalinom) kao i osnovne postupke sekcije pojedinih djelova tijela čime se dobiva puno vjerniji prikaz onoga što i oni uče kroz svoju teorijsku nastavu. Osim za antomsku sekciju preparati se koriste i za vježbanje kliničkih vještina (šivanja kože, lumbalna punkcija, intramuskularna injekcija, kateterizacija…).

Zatim je učenicima pokazao salu za anatomsku obdukciju u kojoj su imali priliku vidjeti različite plastične modele, suhe preparate (kosti), polumokre preparate (zglobove) kao i mokre preparate (srce, mozak, pluća, bubreg, jetru, maternicu).

Učenici su imali priliku preparate pogledati, opipati i pitati sve što žele vezano za anatomiju.

U nastavku pročitaje dva osvrta naših učenika na ovaj posjet.

“Posjet je započeo kratkim predavanjem prof.dr.sc. Ivice Grkovića, u kojem nam je pojasnio kako je studentima Medicinskog fakulteta i Zdravstvenih studija organizirana nastava iz anatomije. Nakon predavanja uputili smo se u prostoriju gdje se odvija praktična nastava iz anatomije. Prof. Grković objasnio nam je kako se secira, zašto se osjeća specifičan miris u zraku, kako se tijelo čuva prije seciranja, tko sve može postati donor i koje su obveze fakulteta i donora. Nakon toga uslijedio je najzanimljivij dio, odnosno dio u kojem smo mi mogli uzeti organe i dobiti pravu trodimenzionalnu sliku i osjećaj ljudskog tijela. Prof. Grković odgovarao je na sva naša pitanja. Meni se baš svidio ovaj posjet anatomiji jer je bio sadržajan, zanimljiv i edukativan. Ovo iskustvo ispunilo je sva moja očekivanja. Nadam se da ćemo još jednom, kao razred, moći posjetiti anatomiju na Medicinskom fakultetu. “

Ana Vrbatović, 3.b

“Dana 15. ožujka učenici trećih razreda smjera medicinska sestra/medicinski tehničar opće njege su u sklopu predmeta Anatomije i fiziologije uz pratnju nastavnice Katije Biskupović, dr. med. posjetili Medicinski fakultet u Splitu, katedru za anatomiju.

Predavanje u amfiteatru o povijesti anatomsko-patološkog kompleksa i o njenom načinu funkcioniranja i same važnosti poznavanja te znanosti održao je prof. dr. sc. Ivica Grković, pročelnik Katedre za anatomiju splitskog Medicinskog fakulteta.

Nakon predavanja učenici su krenuli put dvorane za anatomsku sekciju, gdje su po prvi put bili upoznati sa pravim ljudskim tijelima konzervirana u formalinu koja su nekad mislila, disala i govorila. Učenici su mogli vidjeti prava pluća, prave bubrege, srce, mišiće, krvne žile, mogli su slobodno i znatiželjno opipati razne preparate organa i secirana tijela. Bilo nam je izuzetno zanimljivo i edukativno, a prije svega insiprirajuće.”

“Anatomija se ne može učiti samo uvidom, već korištenjem svih osjetila.” – prof. dr. sc. Ivica Grković.

Erblin Ljušaj, 3.c