POVODOM SVJETSKOG DANA BOLESNIKA 2024.
Autor: Dijana Jurić, Mira Talaja, 8. 2. 2024.

Poruka Svetog Oca za ovogodišnji Svjetski dan bolesnika glasi „Nije dobro da čovjek bude sam.“

Kako nismo stvoreni da budemo sami nego zajedno s drugim čovjekom, taj plan zajedništva duboko je upisan u ljudsko srce svakog od nas pri rođenju. „ …  iskustvo napuštenosti i samoće nas užasava i pokazuje se bolnim, čak neljudskim. Ono postaje još teže u trenucima slabosti, nesigurnosti i neizvjesnosti, često uzrokovanih teškom bolešću.“ Stoji u poruci Svetog Oca.

Suosjećajmo  sa svima onima koji su bili pogođeni nedavnom pandemijom covida-19, posebice onima koji se nisu još oporavili. Neka nam u mislima budu mnogobrojne obitelji koje su izgubile svoje najbliže, a kojima je  nemogućnost opraštanja i zadnjeg ispraćaja drage osobe dodatno produžila i otežala oporavak. Prisjetiti se treba medicinskih sestara i tehničara, liječnika i pomoćnog osoblja, koji su svi bili preopterećeni poslom i u izolaciji na bolničkim odjelima mjesecima i sami strahujući za vlastiti život i život svojih obitelji. Naše misli i molitve trebaju svakako biti uz sve one teške bolesnike koji su smrtni čas morali dočekati sami, pod paskom zdravstvenog osoblja, ali daleko od svojih obitelji.

„Na COVID-odjelu vladala je apokaliptična atmosfera!“ napisao je don Šimun Doljanin, tadašnji kapelan u KBC-u Split, koji je  radeći na odjelima, teško obolio i jedva preživio koronu. Boreći se s groznim mislima i sam se u jednom trenutku svoje teške bolesti zapitao: „ O Bože moj, kolika će danas biti temperatura? Što ako umrem u samoizolaciji, potpuno sam, daleko od svojih bližnjih?“ Naš dragi don Šimun sa svojim kompetencijama, znanjem i iskustvom bio je tada uz čovjeka i stavio mu se na raspolaganje, teško bolesnom u izolaciji, njegovoj obitelji kao i cijelom zdravstvenom timu koji je danonoćno osiguravao najbolju moguću kvalitetu zdravstvene skrbi do poboljšanja ili dostojanstvo čovjeka do prirodne smrti. Jer, „Stvoreni smo da budemo zajedno, a ne sami.“ Prva je poruka Svetog Oca ove godine za Svjetski dan bolesnika svima nama.

S dubokom boli trebamo suosjećati s patnjom i samoćom onih koji su zbog rata i njegovih tragičnih posljedica ostali bez oslonca i pomoći. Najstrašnija od svih društvenih bolesti kroz povijest je rat, a najveću cijenu te bolesti plaćaju najslabiji. Sveti Otac upozorava na „kulturu individualizma“, žalosnu stvarnost 21. stoljeća, “koja veliča ostvarivanje prihoda po svaku cijenu i njeguje mit o učinkovitosti, postajući ravnodušna, pa čak i nemilosrdna kad ljudi više nemaju snage držati korak.“ nastavlja Sveti Otac. Stoga se i u zemljama koje uživaju mir i blagostanje doba starosti i bolesti proživljava u samoći.

Na spomendan Gospe Lurdske i u prigodi Svjetskog dana bolesnika održati će se Interaktivna radionicaU bolesti nisi sam“ 9. veljače 2024. od 11 – 13 sati u Caritasu Splitsko – makarske nadbiskupije za sve korisnike i ostale zainteresirane.

Nositelji aktivnosti:  Dijana Jurić, mg. pharm., strukovni nastavnik savjetnik; Mira Talaja, mag. med. techn., strukovni nastavnik metor; Jelena Šilić, dentalna tehničarka, strukovna nastavnica; Tomislav Buljubašić, dentalni tehničara, strukovni nastavnik

Partner: Caritas Splitsko – makarske nadbiskupije

Sudionici: učenici smjera medicinska sestra/tehničar opće njege, farmaceutski tehničar/ka, dentalni tehničar/ka

Aktivnosti: druženje i svjedočanstvo bolesnika i članova obitelji o dostupnosti zdravstvene zaštite i pomoći teško bolesnom članu obitelji; dati informacije o palijativnoj skrbi kao osnovom ljudskom pravu svakog bolesnika s neizliječivom bolesti, čuti poteškoće i prijedloge za poboljšanje; dogovoriti oblike poboljšanja skrbi za teške bolesnike, kontrolirati krvni tlak i glukozu u krvi, procijeniti znanje o pravilnoj primjeni lijekova i mogućim pogreškama te dati savjete, progovoriti o važnosti oralnog zdravlja. Učenici će postaviti svoje plakate i predstaviti teme zainteresiranim građanima.

Izlazni plakat u izradbi.

Izvori:

https://ika.hkm.hr/oznake/svjetski-dan-bolesnika/ pristupljeno 6.2.2024.

https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/forum/kapelan-u-kbc-u-split-don-simun-doljanin-jedva-prezivio-koronu-na-covid-odjelu-vladala-je-apokalipticna-atmosfera-1109234  pristupljeno 6.2.2024.

https://news.va.gov/75293/va-chaplains-ensure-veterans-stay-connected/  pristupljeno 6.2.2024.

https://hrcak.srce.hr/file/262176  pristupljeno 6.2.2024.

Priredile: Mira Talaja, mag.med.techn. i Dijana Jurić, mg. pharm.

Oproštaj umirućeg bolesnika s obitelji u pandemiji putem videopoziva

uz pomoć bolničkog kapelana

Izvor:// https://news.va.gov/75293/va-chaplains-ensure-veterans-stay-connected/