Europski dan laboratorijske medicine, 5.11.2023.
Autor: Ines Mišetić Lašić, 7. 11. 2023.

Dan laboratorijske medicine obilježava se kako bi se široj javnosti predstavila važnost laboratorijske medicine u cjelokupnom zdravstvenom sustavu.

Laboratorijska medicina obuhvaća analizu bioloških uzoraka ispitanika u svrhu prosudbe i razumijevanja ljudskog zdravlja i bolesti, te postavljanja konačne dijagnoze kod  pacijenta.

Medicinski laboratoriji bitan  je dio zdravstvenog sustava jer su rezultati pretraga jedan od ključnih čimbenika za postavljanje dijagnoze, sprječavanje razvoja bolesti i praćenje uspješnosti terapije. Smatra se kako je više od 70 % svih liječničkih odluka doneseno temeljem rezultata laboratorijskih pretraga.
Svrha laboratorijske dijagnostike je bolje razumijevanje zdravstvenog stanja pojedinca, te pronalaženje nepravilnosti u funkcioniranju organizma. U davno doba  antičke Grčke liječnik  Hipokrat shvatio je značenje pregleda fizioloških tekućina u ljudskom organizmu radi potvrde dijagnoze bolesti.

Nastavite čitati pod opširnije.

Danas se sve grane laboratorijske medicine svakodnevno razvijaju i usavršavaju  usporedno sa razvojem znanosti i digitalne tehnologije, te je moderna medicina nezamisliva bez laboratorijske medicine.

Povodom obilježavanja  dana laboratorijske medicine predstojnica Zavoda za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku KBC Split, doc.dr.sc. Leida Tandara mag. med. biochem. održala je stručno  predavanje u našoj školi -  06.11.2023. u 14.00 h. Tema predavanja bila je „Uloga pred analitičke faze rada u točnosti laboratorijskih rezultata“.  Predavanju su prisustvovali učenici smjera zdravstveno-laboratorijski tehničar (2.g, 3.g i 4.g  u pratnji nastavnica Biskupović, Ćurin, Gotovac i Petrovski).

O radu i značaju  Zavoda za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku  možete pogledati na poveznici.