Ovaj tjedan: 2095

Izlet na Mosor 3e i 3f
Autor: Mirjana Gaćina Bilin, 10. 10. 2016.

U prošli utorak nakon nastave treći razredi farmaceutskih tehničara s razrednicama Mirjanom Vučicom i Sanjom Roje, te nastavnicama Goranom Rosandić i Anom Paradžik otišli su na poludnevni izlet na Mosor s temom Škola u prirodi.
Cilj
je bio posjetiti izvor rijeke, planinsku vegetaciju, panoramski razgled i astrnomsko predavanje s promatranjem noćnog neba.

profesorica Sanja Roje
Dojmove jedne učenice pročitajte pod "opširnije"

Dana 4.10. krenuli smo na izlet u Zvjezdano selo Mosor. Dan je bio sunčan i topao, prikladan za naš put. Prije dolaska na sami Mosor skrenuli smo vidjeti vrelo rijeke Žrnovnice. Bilo je čarobno stati okružen prirodom i listopadnim stablima dok je ispred nas izbijala iz stijene sila bistre vode. S vodičem smo se upoznali s vrstama stabala oko nas, a zatim jedan po jedan mokrim putićem došli do izvorske vode i kušali ju.

Vratili smo se u bus i ubrzo došli do oko 600m nadmorske visine gdje smo se okrijepili  na malom odmaralištu uz izvor žive vode i uživali na svježem zraku. Zatim smo prehodali preostalih 100m  visine do Zvjezdanog sela. Uspon je bio naporan pa smo sjeli ispred Zvjezdarnice i uživali u pogledu koji se prostirao sve do najdaljeg našeg otoka, Jabuke. Počelo je puhati, ali uz takav pogled nitko se nije žalio. Potom smo s terase gledali panoramski i kroz dalekozor. Promatrali smo Vickov stup na Mosoru, Supetar na Braču, a kasnije i Mjesec.

Slijedilo je i predavanje astronoma gdje smo naučili nešto više o sunčevom sustavu uz zanimljive projekcije. A za kraj smo imali promatranje Saturna kroz veliki teleskop. Išli smo u malim grupama, i prije samog promatranja objašnjen nam je položaj nekih planeta na nebu. Zbog bure slika planeta je bila malo nejasna, ali mogao se vidjeti prsten i bilo je predivno.
Promrzli, jer je već pala noć, ali zadovoljni, vratili smo se u bus s novim iskustvom.

Marina Mužinić. 3.E