DAN PLANETA ZEMLJE ( eng. Earth Day )
Autor: Sanja Perić, 21. 4. 2015.

obilježava se 22. travnja  u više od 150 zemalja diljem svijeta.

Na konferenciji UNESCO-a 1969 godine John McConnell prvi je put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje i iste je godine dizajnirana Zastava Zemlje , a sam je naziv Earth Day po prvi put upotrijebio 21. ožujka gradonačelnik San Francisca 1969 godine u proglasu kojim je odlučeno da se u gradu i na području San Francisca proslavi kao Dan planeta Zemlje.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990 godine uz značajan angažman udruga za zaštitu prirode . Obilježavanje Dana planeta Zemlje usmjereno je prema zaštiti prirodnih resursa i ima za cilj skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

Neke od najljepših izreka koje u prvi plan stavljaju prirodu. Čuvajmo našu planeticu kako bi i naraštaji iza nas mogli uživati u prirodnim ljepotama kojih je nažalost, sve manje. Ljudska ruka može jednako moćno uništavati i stvarati , iskoristimo svoju snagu za dobre stvari.Mi to možemo i još uvijek nije kasno , iako kasnimo.

Zagledaj se duboko, duboko u prirodu i tada ćeš sve bolje razumjeti. Albert Einstein

Više je savršenstva u kapli vode, nego u bilo kojem stroju kojeg je čovjek napravio. Albert Einstein

Bio sam na kraju Zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj. Navajo izreka

Što više promatram prirodu to više ostajem zapanjen i zadivljen djelima Stvoriteljevim. Louis Pasteur