preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
IZDAVANJE POTVRDA

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu kojom se dokazuje da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu kao redoviti učenik odnosno da ima status redovitog učenika. U padajućem izborniku potrebno je odabrati svrhu potvrde.

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5405768
Ovaj mjesec: 6515
Ovaj tjedan: 1905
Danas: 27
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
POSJET PHARMAGAL d.o.o.
Autor: Diana Vukušić, 13. 4. 2022.

U subotu, 10. travnja 2022. godine, održala se terenska nastava - posjet tvrtki Pharmagal d.o.o. u Dugopolju, a u svrhu stjecanja novih znanja iz predmeta Industrijska proizvodnja lijekova i Kemija prehrane. Tvrtka je u vlasništvu Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije, registrirana za proizvodnju lijekova i medicinskih proizvoda, te promet lijekova na veliko i malo.

Slika 1.: Zgrada Galenskog laboratorija u Dugopolju

Zanimljivim predavanjima prisustvovali su farmaceutski tehničari četvrtog razreda, zajedno s profesoricama farmaceutskog aktiva naše škole, mr.ph. Dianom Vukušić i dipl.ing.biotech. Teom Carić.

Pročitajte više pod opširnije.


Slike 2. i 3.: Učenici i profesorice ispred škole prije polaska

Po dolasku u Dugopolje, dočekao nas je direktor, mr.ph. Tihomir Pandurić, predstavio nam plan realizacije našeg posjeta te nas upoznao s djelatnicima, magistrima farmacije, koji su nas vodili kroz određene dijelove tvrtke: Nadalinom Zanki Bikić, Larom Ramić i Lovrom Zekanom. Bili smo podijeljeni u 3 grupe kako bismo organizirano mogli vidjeti što više prostorija, uređaja i upoznati se s njihovim specifičnostima.    

   Slika 4.: Direktor Tihomir Pandurić, mr.ph     Slika 5.: Profesorice ispred tvrtke                       

Za početak, objasnili su nam izgled zgrade, sa svim podjelama unutar iste. U staklenom dijelu nalaze se uredi, dok ostatak čine prostori za razvoj, analizu i proizvodnju pripravaka. Sistematična podjela uvelike olakšava svakidašnji rad djelatnika jer omogućava nesmetano cirkuliranje svih faza proizvodnje. U lijevom dijelu smještene su tekuće, dok je desni namijenjen krutim i polukrutim supstancijama. Radi uspješnog pridržavanja svih mjera opreza, lako hlapljive, zapaljive i otrovne tvari smještene su u podrumu te označene posebnim upozorenjima.

Magistra Lara Ramić provela nas je kroz studentski laboratorij koji je ujedno i laboratorij za izradu magistralnih pripravaka. Približila nam je neke od najbitnijih uređaja  kojima se koristi u svom radu te proces izrade kapi za oči koje su jedne od osjetljivijih pripravaka za izradu zbog potrebe za aseptičkim uvjetima. Provela nas je kroz laboratorij u kojem se obavljaju preinake i isprobavanje novih pripravaka, a to je iznimno složen proces koji osigurava kvalitetu  konačnog proizvoda za korisnika.

  

Slika 6.: Studentski laboratorij                Slika 7.: Prostor za izradu kapi za oči

Magistra Nadalina Zanki Bikić pokazala nam je tzv. ,,čiste sobe". Objasnila nam je proces kojeg je nužno poštovati prilikom ulaska u iste. Zahtijeva se nošenje zaštitne odjeće, navlaka za obuću, kapa za glavu i po potrebi zaštitnih naočala. U garderobi je potrebno ostaviti sve osobne stvari, primjerice mobilne uređaje, satove i sl. Osim toga, zabranjeno je nošenje šminke te treba koristiti posebna vrata za ulaz djelatnika, a posebna za ulaz robe. Dio u kojem smo bili je za izradu krutih pripravaka, a tu smo vidjeli strojeve za izradu krema, punjenje i pakiranje. Posebno nam je predstavljen stroj koji je stigao iz Švicarske, s odijeljenim segmentima za supstancije ovisno o njihovom agregatnom stanju.

  

Slika 8.: Čista soba sa strojevima za proizvodnju

Slika 9: Stroj za miješanje supstancija podijeljenih prema agregatnom stanju

Magistar Lovre Zekan predstavio nam je suvremeno opremljen analitički laboratorij s jednim od najboljih uređaja za analizu kvalitete sastojaka i prozivoda. U sklopu nastavnog predmeta Kemija prehrane mogli smo vidjeti neke od najmodernijih uređaja koji bitno olakšavaju i ubrzavaju cijeli proces (refraktometar, konduktometar, automatske birete, uređaj za određivanje gustoće, automatske vage s 5 decimala...). Najavili su i dobivanje još novih, suvremenih uređaja koji će također značiti veliko rasterećenje djelatnika.

  

Slika 10.: Kromatograf                           Slika 11.: Automatska vaga s 5 decimala                                                                            

Politika tvrtke se zasniva na tome da nastoji poboljšavati i unaprjeđivati radne i ekološke uvjete, osviješteno smanjivati utjecaj na okoliš, podizati svijest o raznolikosti i uključivanju, odgovorno upravljati poslom te podupirati najviše etičke standarde na svakoj stepenici stvaranja kvalitetnog proizvoda – od istraživanja i razvoja do prodaje i marketinga. Ključne tehnologije vezuju se uz proizvodnju sterilnih farmaceutskih otopina i polučvrstih oblika. S obzirom na veliki raspon mogućnosti završnog pakiranja, sterilne linije mogu dozirati do nivoa poluproizvoda koji se kasnije mogu završno opremiti na različitim linijama, ovisno o potrebama tržišta i kupaca.

Na kraju obilaska mogli smo se neformalno podružiti i opustiti uz sokove i sendviče koje su nam pripremili naši domaćini. Zahvalni na dobivenoj prilici da se pobliže upoznamo sa ovako iznimnim, suvremenim pogonom, ugodnoj dobrodošlici i poklonima, nadamo se i budućim susretima!

Napisale: Jelena Barbić, Nina Grbić,

Maja Sabljić, Tina Vukorepa, 4.F





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju