preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
IZDAVANJE POTVRDA

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu i razred, odnosno da ima status redovitog učenika.

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5400393
Ovaj mjesec: 1140
Ovaj tjedan: 2320
Danas: 411
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
750 godina od otvaranja prve ljekarne u Europi
Autor: Diana Vukušić, 29. 10. 2021.

Prva ljekarna u Europi bila je ona otvorena u Trogiru prije 750 godina, točnije 29. listopada 1271.

O tome nam svjedoči originalni dokument koji se čuva u Trogiru u privatnoj zbirci, a objavio ga je naš istaknuti povjesnik don Miho Barada. To je pravni dokument kojim se ljekarnik Muccius, rodom iz Venecije, obvezuje platiti dug za lijekove drugome ljekarniku Rolandinu.

Otac hrvatske povijesne znanosti, Trogiranin Ivan Lucić, u svom zapisu navodi da se ljekarna nalazila na gradskom trgu, na istaknutom mjestu, u bloku kuća koje su bile sagrađene od današnjeg tzv. cimatorija do lože, te da su prvi ljekarnici, koji su došli iz Italije, bili Muccius, Rolandini i Venturi.

Nastavite čitati pod opširnije. 


Biti ljekarnik bila je čast i nije bilo tko  mogao postati istim. Odredbe Trogirskog Statuta ticale su se izbora liječnika i ljekarnika a birali su se tajnim glasovanjem za što je i njima služila posebna kutija za glasovanje s likovima zaštitnika grada. sv. Ivana Trogirskog i sv. Lovre koja se čuva u Muzeju grada Trogira.

Na mjestu najstarije ljekarne danas je tek spomen-ploča, dok nekoliko stoljeća staru tradiciju njeguje ljekarna nasljednica nazvana “Trogir Grad”, iako ne na istome mjestu.

LJEKARNICI

Prvi ljekarnik hrvatskog podrijetla spominje se u 17. Stoljeću - ljekarnik Kreljutić. Od tada su ljekarne bile većinom pod vlašću Hrvata. U 19. stoljeću Trogir je zabilježio tri ljekarne. Jedna je bila pod obitelji Perojević negdje u središtu grada. Ljekarna se nalazila u glavnoj gradskoj ulici, južno od trga. U njoj je radio ljekarnik Andrija Andrić. Njegovo zanimanje za ljekarništvo nije bilo ograničeno samo na pripravak ljekova, proučavao je literaturu, primjerice u dvorištu svoje kuće uzgajao ljekovito bilje, cvijeće, sušio ga i prešao a u Muzeju se i danas čuva njegov herbarij. Budući nije imao djece u ljekarni su nakon njega, radili razni ljekarnici a posljednji u njoj je bio ljekarnik Ivan Babić.

Nakon Drugog svjetskog rata Grad Trogir je osnovao ljekarnu na mjestu gdje se i danas nalazi u gradskoj jezgri.

Dužnost ljekarnika bila je izrađivati kvalitetne lijekove, a za svoj rad primao je plaću. U skladu s potrebama, nudili su se lijekovi načinjeni uglavnom iz ljekovita bilja, dok je lijekova  mineralnog podrijetla bilo malo. Rabili su se sumpor, arsen, antimon i živa, a postojale su i tzv. čudotvorne mješavine, koje su spravljali sami ljekarnici. Lijekovi su imali svoju djelotvornost, stoga se ubrzo pročulo za njih. Uslijedilo je širenje ljekarništva iz Trogira na druge gradove (Dubrovnik, Split, Zadar, Kotor, Rab, Pula, Zagreb, Šibenik).

Pripremile: Jelena Barbić i Anđela Zečević 4.f

Pogledajte prezentaciju u priloženom dokumentu. 

 



Priloženi dokumenti:
Prva_ljekarna_u_Trogiru.pdf (1.20 MB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju