preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
IZDAVANJE POTVRDA

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu i razred, odnosno da ima status redovitog učenika.

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5400430
Ovaj mjesec: 1177
Ovaj tjedan: 2357
Danas: 11
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
SVJETSKI DAN HOSPICIJSKE I PALIJATIVNE SKRBI 2021.
Autor: Mira Talaja, 8. 10. 2021.

Svjetski savez hospicijske i palijativne skrbi (WHPCD) proglasio je 9. listopada Svjetskim danom palijativne i hospicijske skrbi  s temom: ,,Ne ostavljajte nikoga iza sebe – jednakost u pristupu palijativnoj skrbi“

Ciljevi Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi su:

  • podijeliti viziju povećanja dostupnosti hospicijske i palijativne skrbi potrebitim bolesnicima na globalnoj razini stvaranjem mogućnosti da se progovori o njima važnim pitanjima,
  • podizanje svijesti i razumijevanja o potrebama medicinskim, društvenim, praktičnim i  duhovnim najtežih bolesnika koji žive sa neizliječivom bolesti i njihovim obiteljima,
  • prikupiti sredstva za podršku i razvoj usluga hospicija i palijativne skrbi diljem svijeta.

Pročitajte više pod opširnije.


WHPCD smatra da svjetske vlade i „centri moći“ nisu dovoljno osviješteni o tome da je palijativna skrb osnovno ljudsko pravo svakog bolesnika s neizliječivom bolesti, bez obzira na to gdje živi, ​​kakav je njegov socijalni i društveni status, koje je dobi ili porijekla. Potrebe i nedostatke palijativne skrbi važno je čuti od samih bolesnika i onih koji o njima skrbe, jer su upravo oni, ti koji žive  i nose se s komplikacijama te bolesti: boli, patnjom, gubitkom obiteljskih funkcija, socijalnom izolacijom, nemoći, strahom, što ima za ishod  smanjenu razinu kvalitete života bolesnika i njegove obitelji.

Svijet suočen s pandemijom COVID-19 i njezinim posljedicama na svim razinama ne primjećuje da su, kako pokazuju recentna istraživanja, rizične grupe stanovništva i „stari bolesnici“ među njima palijativni, kronični, maligni i bolesnici s demencijama te starije osobe, djeca, beskućnici, izbjeglice, …  nenamjerno ostali prepušteni sami sebi, nemoćni da uđu u zdravstvene ustanove zbog redovne kontrole ili pogoršanja, ali i zbog preventivnog pregleda. Očitavanje povišene tjelesne temperature na bilo kojem prijemu ili u kući bolesnika, istovremeno te bolesnike dovodi u duge redove bolesnika ispred  prijemnih ambulanta za COVID - 19 bolesnike, a prijem na bolničko liječenje odvaja ih fizički od njihovih najbližih, često mjesecima. Sve ovo, neovisno što zdravstveno osoblje daje sve od sebe da uz zdravstvenu skrb, pomogne bolesniku i bude mu support za sve njegove ostale poteškoće, najčešće one povezane sa obiteljskom socijalnom i izolacijom, negativno djeluje, posebice na palijativne bolesnike. Stoga, po svjedočanstvu palijativnih bolesnika i njihovih obitelji pri pogoršanju općeg stanja bolesnika, oni se teško odlučuju zatražiti zdravstvenu pomoć. Strahuju da će, ukoliko bolesnik zbog ozbiljnog zdravstvenog stanja bude hospitaliziran, zbog strogih mjera izolacije, to bude njihov zadnji  stisak ruke, poljubac i pogled s njihovim članom obitelji. Palijativnu skrb, preporučuje WHPCD na globalnoj razini trebaju kreirati i uključiti u svoje planove i proračune vlade svake zemlje kako bi osnovni paket usluga palijativne skrbi mogao biti prilagođen i dostupan individualnim potrebama bolesnika.

Palijativna skrb godinama nije adekvatno financirana. Te se nejednakosti u pristupu palijativnoj skrbi diljem svijeta trebamo rasvijetliti, a potom ujednačiti. I to u zemljama sa niskim i srednjim prihodima; za teško bolesnu djecu, beskućnike, LGBTQ+ osobe, osobe koje žive s tjelesnim ili mentalnim oštećenjima, zatvorsku populaciju, osobe koji žive u situaciji  humanitarne krize, starije osobe, osobe koje žive s HIV-om i tuberkulozom i sve one koji su bili pogođeni COVID-19.

Iako istraživanja  ukazuju da su djeca znatno manje pogođena infekcijom COVID -19 nego odrasli, pri čemu su djeca uglavnom asimptomatska ili s blagim simptomima bolesti, djeca s osnovnim ozbiljnim bolestima i stanjima osjetljivija su na ozbiljnije komplikacije ove bolesti, uključujući i smrt.

Zbog visoke prenosivosti COVID-19 bolesti propisane mjere izolacije najteže će utjecati na najugroženije članove u zajednici. Tu  istraživači posebno napominju djecu koja su palijativni bolesnici, one sa složenim medicinskim stanjima ili mentalnim bolestima.  Uočeno je da će djeca i obitelji kojima je zbog mjera izolacije uskraćen pristup elektroničkim medijima biti dublje podvrgnuta izolaciji. Stoga, ova napomena u istraživanjima nudi preporuke za ublažavanje psihološkog i duhovnog utjecaja COVID-19 na djecu koja su u palijativnoj skrbi.

Priredili: učenici 5. a razreda: Antonia Prnjak, Filipa Bilić, Damjan Žanko, Mija Galić

Mentor: Mira Talaja, mag. med. techn., nastavnik mentor

Korištena literatura:

https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-hospice-and-palliative-care-day-2021/ Preuzeto 6.10.2021.

https://ehospice.com/international_posts/world-hospice-and-palliative-care-day-2021-date-announced/ Preuzeto 7.10.2021.

https://www.icpcn.org/coronavirus-and-childrens-palliative-care/ Preuzeto 7.10.2021.

http://globalpalliativecare.org/covid-19/uploads/briefing-notes/briefing-note-caring-for-children-with-underlying-serious-health-conditions-during-the-covid-19-pandemic.pdf Preuzeto 6.10.2021.

http://globalpalliativecare.org/covid-19/uploads/briefing-notes/briefing-note-psychological-and-spiritual-impact-of-covid-19-on-children-wtih-palliative-care-needs.pdf Preuzeto 7.10.2021. Preuzeto 7.10.2021





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju