preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
IZDAVANJE POTVRDA

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu i razred, odnosno da ima status redovitog učenika.

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5400231
Ovaj mjesec: 978
Ovaj tjedan: 2158
Danas: 249
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Marjan - terenska nastava iz povijesti
Autor: Ines Roso Perić, 7. 6. 2017.

Marjane, naš Marjane...

Učenici 3. e i 3.g razreda su se jako rano ustali prošlu subotu. Odlučili su provesti jutro u razgladavanju najzelenijeg ukrasa našega grada - Marjana. Posjetili  smo prekrasne srednjovjekovne crkvice, ali i obnovili znanja iz botanike.

Okupili smo se već u 8:00 na prvoj vidilici i u pratnji nastavnice Mirjane Kamber, Joške Buzov, Zrinke Smoljanović Baburica, edukatorice Alenke krenuli na pješačenje... 


Marjan nekad i danas...... 

 

Zaštita Marjana datira već od 14. stoljeća, o čemu svjedoči Splitski statut iz 1312. godine, gdje piše:

Ustanovljuje se i naređuje da nitko ne smije sjeći drva ili grane na brdu Seranda, a ako to učini neka plati četiri libre.... i koji moraju prijaviti rektoru sve one koji sijeku ili nose sa Serande drva ili granje i one koji budu pasli blago od crkve sv. Anastazija prema gore, počam od blagdana sv. Jurja pa sve do Božića...(op. od 23. ožujka do 25. prosinca). Dalje želimo da svaka osoba koja bude ušla u vinograd ili vrt s namjerom da učini neku štetu i tu bude uhvaćena plati kao kaznu pet libara, od kojih polovina pripada Općini, a druga polovina oštećenome. A ako navedeni prekršaji budu učinjeni noću, neka bude kažnjen za deset libara, a ne budu li imali da ih plate, neka budu bičevani kroz grad.“ 

Tijekom venecijanske uprave Splitom, a naročito u doba turskih ratova bjelogorične šume na Marjanu potpuno nestaje, kao i na ostalim dalmatinskim susjednim brdma. Marjan postaje gol i krševit. Takav Marjan, lijep ali gol opjevao je u svojim popularnim spjevovima i splitski pjesnik Luka Botić sredinom XIX. stoljeća, a takvoga ga je opisao u svojim pripovijetkama i Vladimir Nazor iz doba svoga djetinjstva . Kada je narodna stranka preuzela splitsku općinu, započela je akcija pošumljavanja i uređenja Marjana, splitskog izletišta i parka. Glavni pokretač ideje pošumljavanja Marjana bio je splitski prirodoslovac Juraj Kolombatović.

Samo brdo je visoko 178 metara, a najviši vrh mu se zove Telegrin. Ime Telegrin je dobio po tome što je na njemu u Napoleonovo doba bila stara brzojavna postaja. Marjan je nedjeljiv od Splita i splitskog poluotoka i pruža se od Marmontove ulice prema zapadu. Dužina mu je oko 3,5 km, a najveća širina 1,5 km. Sjeverna mu je strana od vapnenca, a južna od fliša u kojem dominira tupina nad kojom je nastalo plodno tlo. S južne strane na Marjanu je poluotok Sustipan.

Zanimljivosti....

Na Marjanu će te vidjeti mnoštvo različitog bilja: alepski bor, kadulju, divlje masline, šipak, dubrovačku zečinu, hrast crniku, čempres, draču, oleandar, lovor, agavu,rogač, ružmarin, smokvu,paprat ......

-Istučen list agave se koristi za liječenje opeklina, a sok pomiješan s medom je odličan prirodni lijek zakašalj.

-  U antičko doba sjemenke rogača služile su kao jedinica za mjeru pri vaganju zlata: jedna sjemenka - 1 karat (grč. keraton - sjemenka rogača). Plod rogača bogat je izvor vitamina E i minerala.

- Sjemenke pucaline su otrovne: u narodnoj medicini primjenjuje se u malim količinama kako bi potaknule izlućivanje mokraće te povraćanje i proljev,osobito nakon trovanja opasnim tvarima. 

-Vještičja metla: Ime roda veže se uz Ozirisa, grčkog boga života,smrti iplodnosti. Od grane biljke su se nekoć izrađivale metle.

-Vrijes: Sve vrste roda Erica,inače,sadrže određene kemijske spojeve koji se u narodu drže lijekom protiv ugriza zmija.

-Lovor: U starom vijeku lovor je smatran svetim drvom, stablom boga Apolona, simbolom mudrosti,slave i zahvalnosti.

Marjanske crkvice

Sv. Nikola  

Na jugoistočnom obronku Marjana 1219. godine  splićanin Roko i žena mu Elizabeta sagradili su crkvu. Darovali su je opatiji sv. Stjepana na Sustipanu.
Pustinjaci su tu u XVI stoljeću sagradili,kako se spominje od 1521.godine,  „eremitorium“(obitavalište). Kasnije se ova građevina spominje kao „monasterium“, a uklonjena je 1922. godine pri proširenju ceste i izgradnji vidilice. Za crkvicu sv. Nikole brinuli su se pustinjaci sve do 18. stoljeća, kada je zapuštena. U prošlom stoljeću  renovirana je posljednji put 1990. godine.

Gospa od Betlema 

Crkva je podignuta prije 1500. godine kada je ponovo ojačao život pustinjaka na Marjanu. Vizitator Prioli 1603. g. navodi je kao crkvu sv. Marije ad Presepe, tj. „ od jaslica „.
Bila je to jednostavna, jednobrodna građevina presvođena bačvastim svodom.Poslije Prvog svjetskog rata crkva je zapuštena te je služila kao staja. Godine 1927. crkvu je obnovilo društvo Marjan. U ovoj crkvi se služi najranija ponoćka u Hrvatskoj koja počinje u 16 sati.

Gospa od Sedam žalosti 

Crkva Gospe od Sedam žalosti, u povijesnim je izvorima, poznata pod imenom S. Maria Pietatis.
Ovo gotičko svetište spominje se već 1362. godine. U crkvici se nalazi reljef Imagine Pietatis Beatae Virginis iz 1603. godine.Reljef se zbog stila,kiparske obrade i kompozicije pripisuje Jurju Dalmatincu ili njegovoj radionici.

Sv. Jere 

 

Oprosti mi, Bože, jer sam Dalmatinac! Tako je navodno često govorio nitko drugi nego sami Sveti Jeronim (Jere) - zaštitnik Dalmacije, jedan od četvorice velikih zapadnih svetih otaca, čiji se spomendan slavi 30. rujna. Svetog Jeronima cijela Crkva pamti i slavi po tome što je napravio reviziju staroga latinskog prijevoda Biblije te je tako nastao njegov prijevod - Vulgata. Boravio je u eremitažama, ozidanim pećinama koje se nalaze pokraj crkve sv. Jere.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju