« Svibanj 2024 »

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu kojom se dokazuje da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu kao redoviti učenik odnosno da ima status redovitog učenika. U padajućem izborniku potrebno je odabrati svrhu potvrde.

Stazom zdravlja do znanja
Autor: Mirjana Gaćina Bilin, 27. 4. 2024.

Već duži niz godina u Zdravstvenoj školi realiziramo projekt „Stazom zdravlja do znanja“. Riječ je o edukativnoj, višesatnoj šetnji Marjanom te natjecateljskim radionicama. Cilj ovog projekta je promicanja zdravlja, edukacije i svijesti o važnosti očuvanja planeta Zemlje.

Na kraju edukativne šetnje učenici su  sudjelovali u nagradnom kvizu. Pobjednici kviza su učenice 1. b razreda: Kanaet Luce, Perišić Paula, Cipetić Emanuela, Martina Močić i Iva Vladić.

Čestitamo na postignutom uspjehu!

Pod "opširnije" možete vidjeti fotografije s izleta te pročitati više informacija o samom projektu, izletu, sudionicima,..

Pokušali smo potaknuti kod učenika znatiželju i navesti ih da istražuju, uče te da upoznaju i još više zavole svoje mjesto, svoj grad, svoj Marjan, pluća grada Splita.

Svake godine projekt realiziramo u suradnji s „Javnom ustanovom Park - šuma Marjan“.

Za vrijeme sportsko-edukativne šetnje, učenici Zdravstvene škole istražuju zanimljivosti koje ovo brdo skriva te uče o povijesti, geografiji, flori i  fauni Marjana. Otkrivaju tajne Marjanske šume te pronalaze blaga kulturne baštine i zaštićene, autohtone biljne vrste.

U ranim jutarnjim satima, na platou ispred  crkve sv. Frane na splitskoj Rivi okupilo se 105 učenika prvih razreda, 30 učenika drugih i trećih razreda i 11 nastavnica Zdravstvene škole. Nakon kratkog uvodnog govora voditelja, započela je šetnja Marjanom.

Na samoj stazi odredili smo četiri “postaje”. Na postajama su dočekale grupe učenika te im ispričale svoje priče: Marijana C (djelatnica JUPŠM), naše nastavnice Zrinka S. B. (povijest), Dijana J. (botanika), Ravena Č. K. (geografija) te mentorirane učenice 3. g razreda.

U pratnji učenika prvih razreda bili su učenici volonteri iz 2.a i 2.c razreda te nastavnice Joška B., Nediljka P., Ana P., Marija J.Š., Vesna G. i Mirjana G.B.

Ruta je planirana tako da sudionici imaju priliku uživati u prekrasnom krajoliku i istovremeno se educirati o važnosti tjelesne aktivnosti i zdravog načina života te kulturnoj baštini Marjana.

Plan rute:

1. SV FRANE (sastanak u 8:00, pokret u 8:15)
  2. VIDILICA (kratko predavanje Marijana C. iz Javne ustanove Park-šuma Marjan)
  3. SV. NIKOLA (kratko predavanje nastavnice Zrinke B.S. iz Zdravstvene škole)
  4. MARANGUNIČEVO ŠETALIŠTE
  5. SEDLO
  6. SV. JERE (kratko predavanje nastavnice Dijane J. iz Zdravstvene škole)
  7. SEDLO
  8. TELEGRIN (kratko predavanje nastavnice Ravene Č.K. iz Zdravstvene škole)
  9. DJEČJI GRAD (odmor, druženje i nagradni kviz za sve učenike, krafne za sve učenike – donacija JUPŠM; kraj izleta oko 13:00 sati – povratak na Rivu)

Staza zdravlja i njene postaje

Nakon polaska s rive i šetnje kroz, stigli smo do prve postaje. Prva postaja bila je PRVA VIDILICA (Prvi Vidikovac), jedna od najznačajnijih atrakcija Park šume Marjan. Smještena je dvjestotinjak metara iznad splitske Rive. Ovo je idealno mjesto za osvježenje i odmor. Učenici su ovdje uživali u panoramskom pogledu na stari grad i Dioklecijanovu Palaču te poslušali kratko predavanje o povijesti Marjana i židovskom groblju.

Nakon kraćeg odmora, nastavili smo dalje, do crkvice sv. Nikole gdje su se učenici malo odmorili i poslušali novu priču. Zatim smo se zaputili Marangunićevim šetalištem, preko BOTANIČKOG VRTA PMF-a Split prema Sedlu i crkvi sv. Jere.

U dvorištu crkvice sv. Jere, ispod tajanstvenih eremitaža, učenici su poslušali niz kratkih i zanimljivih predavanja (povijest i botanika).

Potom smo se vratili natrag do Sedla i nastavili se penjati prema najvišem vrhu Marjana, prema TELEGRINU.

Na najvišem vrhu Marjana učenici su imali prilike čuti nove zanimljive i korisne informacije.

Nakon aktivnosti na Telegrinu, krenuli smo natrag prema Dječjem gradu, platou u blizini zološkog vrta.

Ovdje su učenici sudjelovali u nagradnom kvizu a ugodno iznenađenje bile su im divne tople krafne.

Projekt “Stazom zdravlja do znanja” dokazao je da kombinacija prirode, tjelesne aktivnosti, edukacije i kreativnosti ima iznimno pozitivan utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje učenika. Nadamo se da će se ovakvi projekti nastaviti provoditi u našoj školi, inspirirajući učenike, a i nastavnike da vode zdraviji, aktivniji i kreativniji život.

Sudionici projekta: Baburica Smoljanović Zrinka , Buzov Joška, Čizmić Kvasina Ravena, Gotovac Vesna, Jurić Dijana, Jurišić Šarija Marija, Ana Paradžik Prce, Petrovski Nediljka.

Voditelj projekta: Gaćina Bilin Mirjana