« Svibanj 2024 »

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu kojom se dokazuje da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu kao redoviti učenik odnosno da ima status redovitog učenika. U padajućem izborniku potrebno je odabrati svrhu potvrde.

DAN SVJESNOSTI O ZATAJENJU SRCA, 2. svibnja 2024.
Autor: Katija Biskupović, 5. 5. 2024.

I ove godine Zdravstvena škola se priključila obilježavanju Dana svjesnosti o zatajenju srca kojeg je organizirao NZJZ Splitsko - dalmatinske županije i Klinika za kardiologiju KBC Split.

Provedena je javnozdravstvena akcija mjerenja glukoze u plazmi, arterijskog krvnog tlaka te tjelesne mase i tjelesne visine iz kojih se može izračunati indeks tjelesne mase pod geslom “OTKRITI NEOTKRIVENO: NAĐI ME” kako bi osvijestili širu javnost o važnosti ranog otkrivanja nedijagnosticiranih pacijenata, kada se može napraviti najveća razlika u kvaliteti života i prognozi bolesti. Javnozdravstvena akcija se održala u četvrtak 2. svibnja 2024. godine u vremenu od 10 do 12 sati u predvorju KBC Split – Križine.

Učenici Zdravstvene škole (4.a, smjer medicinska sestra/tehničar opće njege – Matea Begonja, Dominik Bralić, Sara Budimir, Katarina Delić, Anamaria Prgomet, Ella Radman, Anđela Šarić, Tea Tarašić, Sara Tomić Bamba i Ana Vidović) odradili su navedena mjerenja uz edukativne razgovore sa zainteresiranim prolaznicima u pratnji nastavnice Katije Biskupović, dr. med.

Sve aktivnosti budnim okom pratile su Vesna Gotovac, dr. med., spec. epidemiologije i Branka Medvidović, dr. med., spec. epidemiologije iz NZJZ, a svaki zainteresirani pacijent nakon mjerenja imao je priliku obaviti i liječnički pregled kod doc. dr.sc. Duške Glavaš, dr.med., subspec. kardiologije iz KBC Split.

Pod opširnije možete pročitati više o zatajenju srca i pogledati prilog koji je snimila Televizija Dalmacija.

Zatajivanje srca je ozbiljno zdravstveno stanje u kojem srce ne može istisnuti dovoljnu količinu krvi da bi zadovoljilo potrebe svih dijelova tijela za kisikom i hranjivim tvarima. Procjenjuje se kako u Hrvatskoj od zatajivanja srca boluje 80 do 100 tisuća ljudi, odnosno oko 2% opće populacije. Ta bolest značajno umanjuje kvalitetu života, radnu sposobnost, a oboljeli često imaju poteškoća u svakodnevnom funkcioniranju u društvu i unutar obitelji.

Sindrom srčanog zatajenja nedovoljno je prepoznat u javnosti te se nerijetko započinje prekasno s liječenjem. Posebnu pažnju na simptome zatajivanja srca trebaju obratiti osobe oboljele od povišenog krvnog tlaka, šećerne bolesti, osobe koje su preboljele srčani udar ili imaju prirođenu bolest srca. Simptomi su često nespecifični, a manifestiraju se kao zaduha ili otežano disanje, osjećaj lupanja ili preskakanja srca, ubrzani rad srca, umor i slabost, oticanje nogu, otežano podnošenje fizičkih napora, ali i noćno gušenje i potreba za spavanjem s povišenim uzglavljem.

Uz jednostavne promjene u načinu života i odgovarajuće liječenje, mnogi ljudi sa zatajenjem srca žive punim i aktivnim životom. Stoga stručnjaci naglašavaju važnost redovitih pregleda te pozivaju građane da ne zanemaruju simptome već konzultiraju svog liječnika.

TV Dalmacija - Dan svjesnosti o zatajenju srca