2011-11-29 13:47:17

Ovisnost o internetu

U Mjesecu smo borbe protiv ovisnosti.

Informiraj se!

 

Internet je mnogima nezaobilazno sredstvo za rad, zabavu ili pak druženje s prijateljima. No, ovaj neograničen izvor informacija i zabave nažalost može dovesti i do pretjerivanja pri upotrebi, čak i do te mjere da se može govoriti o ovisnosti.

Ovisnost o internetu je jedan oblik ovisnosti o računalima i označava fenomen pretjeranog ili ekstremnog korištenja interneta u tolikoj mjeri da donosi opasnost po zdravlje.
Na engleskom govornom području naziva se "Internet addiction" poremećaj , "patološko korištenje interneta" ili "prinudno korištenje interneta".
Koliko je vremena normalno (zdravo?) za provođenje na internetu? Na ovo pitanje je vrlo teško odgovoriti budući da je i upotreba interneta različita – bilo da li se kod osobe radi o poslu koji je vezan uz internet i informacije, potrebi za komunikacijom s velikim brojem udaljenih ljudi i slično.
Uglavnom se svi slažu da se radi o problemu ukoliko vrijeme provedeno online počinje utjecati na vaš “offline” život – neovisno provodite li 2 sata, 8 sati, 16, ili čak i spavate pred računalom.

Također, nije samo vrijeme provedeno pred računalom vrijeme na internetu – putem pametnih telefona mnogi komuniciraju s društvenim mrežama, razmjenjuju e-mailove ili se bave ostalim online aktivnostima kao i na računalu.
 

 

Vrste online ovisnosti


Ovisnost o društvenim kontaktima


Društvene mreže poput Facebooka i Twittera, IM, chat – preko interneta uvijek možete upoznati nove ljude, komunicirati sa starim poznanicima, lakše i brže dijeliti novosti i slike. Upoznavanje je puno brže, uobičajene društvene formalnosti nisu potrebne a u online svijetu svatko može biti kakav se predstavi – česte su lažne slike i izmišljeni identiteti. Gotovo je uvijek moguće naći nekog tko je trenutno dostupan za razgovor, u bilo koje doba dana i noći. Relativno je lako i postati popularan – na internetu su svi jednaki, neovisno o boji kože, starosti i izgledu.
 

Opsjednutost online aktivnostima


Bilo da se radi o kockanju, sudjelovanju na aukcijama ili u webshoppingu, potrebe za stalno novim vijestima ili pak igranju zamišljenih uloga na internetu – online aktivnosti ove vrste mogu biti najbolje opisane kao opsjednutost: u ekstremnim slučajevima se stvarni život može početi vrtjeti oko online života – posao, obaveze, društveni kontakti, san – sve se zapostavlja kako bi se provelo čim više vremena na internetu. Za razliku od ostalih računalnih igara – većina svih online igri nema kraj, napredovanje ide unedogled, a cilj igre je skupiti čim više bodova/odlikovanja/nadograditi svoj lik…
 

Preopterećenost informacijama


Osobe koje žude za znanjem na internetu nalaze nepresušan izvor informacija. No, ukoliko želja za znanjem pređe u stanje konstantno pretraživanje, istraživanje nebitnih stvari bez puno zadržavanja na njima već možemo govoriti o ovisnosti o informacijama. Čita se i istražuje sve, neovisno o uobičajenim interesima, svaka nova stranica donosi nove informacije i nove poveznice koje moraju biti dalje istražene. Često se može dogoditi da, kad se i ide “samo kratko pogledati nešto”, ostane par sati na internetu i završi na nekoj totalno desetoj temi bez da su se i našle potpune informacije o početnoj pretrazi.

Opći  simptomi ovisnosti


Ovisnici o internetu obično zanemaruju normalne navike života u cilju povećanja vremena koje provode na internetu. U ekstremnim slučajevima, virtualni svijet može služiti kao zamjena za realne socijalne kontakate. Osim toga, često se zanemaruje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba (kao što su hrana i spavanje).
Ovisnici sve više vremena moraju provoditi na mreži kako bi bili zadovoljni. Dolazi do gubitka kontrole i korisnik više se ne može kontrolirati ili ograničiti vrijeme koje provodi na internetu.
Osim toga, često dolazi do tipičnih obrambenih mehanizama, koji se nalaze kod svih ovisnika: poriču postojanje svoje ovisnosti, traže lažna opravdanja za vlastito ponašanje, imaju osjećaj krivnje i ne mogu se osloboditi svoje ovisnosti vlastitom voljom.
Prema drugim osobama ovisnici skrivaju svoju ovisnost ili je neće priznati. U slučaju da je PC u kvaru dolazi do lošeg raspoloženja, nervoze razdražljivosti, nesanice i povećanog znojenja. U nekim slučajevima može se pretvoriti u lijenost i dolazi se do "saznanja" da je život bez računala besmislen.
 

Posebno osjetljive su osobe koje su sklone depresiji i samotnjaštvu. Kada pritisak svakodnevnog života postaje velik, dolazi do bijega u virtualni svijet. Studenti zanemaruju svoje domaće zadaće. Mnogi korisnici surfaju satima po noći pa dolaze iscrpljeni na posao ili u školu. Ponekad odu na bolovanje.

Liječenje


Problematika terapije protiv te vrste ovisnosti je u tome što kompletna apstinencija nije moguća. Računala i drugi elektronički mediji su predmeti svakodnevnog života. Stoga se u terapiji pokušava učiti savjesno korištenje medija.
U terapiji ovisnosti o internetu uključuje se buđenje interesa za sportske i druge aktivnosti u slobodno vrijeme.
 

 


Zdravstvena škola Split