Zdravstvena škola Split

NASTAVA NA DALJINU

NATJEČAJ od 26.11.2020. - 04.12.2020.godine

Natječaj za popunu radnih mjesta nalazi se u priloženim dokumentima.

Natječaj je otvoren od danas 26.11.2020. do 04.12.2020.godine.

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA

CRVENI KRIŽ

« Prosinac 2020 »

EMA

30.11.2020. 02:01
INFO Ponovno uspostavljena mrezna povezanost na podrucju Istarske zupanije
Postovani, Oko 23 sata je ponovno uspostavljena mrezna povezanost na podrucju Istarske zupanije. Ne ocekujemo nove prekide. Zahvaljujemo na razumjevanju. Srdacan pozdrav, — Mrezni operativni centar (Network Operations Center) Odjel ... The post INFO Ponovno uspostavljena mrezna povezanost na podrucju Istarske zupanije appeared first on CARNET .

29.11.2020. 17:01
HITNO Prekid mrezne povezanosti na podrucju istarske zupanije
Postovani, Uslijed problema u mrezi HT-a doslo je do prekida mrezne povezanosti prema djelu ustanova, onima spojenim preko navedenog operatora, na podrucju Istarske zupanije. Za sad nemamo informacije kad bi ... The post HITNO Prekid mrezne povezanosti na podrucju istarske zupanije appeared first on CARNET .

27.11.2020. 14:19
Istraživanje tržišta – Usluge organizacije događanja za projektne dionike
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET provodi istraživanje tržišta za potrebe nabave Usluge organizacije događanja za projektne dionike. U svrhu istraživanja tržišta CARNET objavljuje sljedeće dokumente: Prilog 1. Specifikacija ... The post Istraživanje tržišta – Usluge organizacije događanja za projektne dionike appeared first on CARNET .

REFERADA
RADNO VRIJEME
UČENIČKE REFERADE SA STRANKAMA
radnim danom
od 11:00 do 13:00 sati

Stranke se moraju prvo obratiti mail-om
split@zdravstvenaskola.hr
Samo u hitnim okolnostima se dolazi u učeničku referadu.
Maske su obvezne, a ruke se na ulazu u školu dezinficiraju.

Ovaj tjedan: 2007

SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI (DIABETES MELLITUS)
Autor: Katija Biskupović, 12. 11. 2020.

Svake godine 14.11. obilježava se kao dan šećerne bolesti kako bi se pučanstvo upozorilo na epidemiju ove bolesti.

Pod opširnije pogledajte plakate koje su učenici pripremili, pročitajte prigodni tekst i poslušajte neke korisne savjete.

U svijetu od šećerne bolesti boluje 463 milijuna ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 700 milijuna do 2045. godine. Svaka druga osoba ne zna da je oboljela od šećerne bolesti, a još 374 milijuna ljudi ima poremećaj podnošenja glukoze (pred dijabetes). U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 4,2 milijuna ljudi, odnosno 1 osoba svakih 8 sekundi, a gotovo polovica je mlađa od 60 godina.

U Republici Hrvatskoj je 2018. godine prema podacima CroDiab-a (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću) registrirano 303 992 osobe s dijagnozom šećerne bolesti i procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih oko 500 000.

Šećerna bolest se pojavljuje u dva osnovna tipa.

Tip I šećerne bolesti ovisan je o inzulinu i ne može se prevenirati.

Tip II šećerne bolesti povezan je s različitim rizičnim čimbenicima poput sjedalačkog načina života, neadekvatne i prekomjerne prehrane te smanjenjem tjelesne aktivnosti.

Simptomi i znakovi koji mogu upućivati da Vi ili netko u Vašoj obitelji boluje od šećerne bolesti (simptomi povišenih razina šećera u krvi, hiperglikemije):

• pojačano žeđanje
  • učestalo mokrenje
  • pojačana glad
  • umor
  • zamućen vid
  • usporeno cijeljenje rana
  • smanjenje osjeta i trnci u šakama i stopalima.

Uz kliničku sliku bolest se potvrđuje određivanjem glukoze u plazmi (GUP). Normalne vrijednosti su 3,3 -6,0 mmol/L.

Ukoliko nakon ponovljenog  mjerenja natašte imate GUP > 7,0 mmol/l  odnosno  nakon opterećenja glukozom ili u slučajnom nalazu imate GUP > 11,0 mmol/L i to potvrdite razinom HbA1C (prosječna tromjesečna vrijednost GUP) > 6,5% smarta se da bolujete od šećerne bolesti.

Sa šećernom bolesti se može normalno živjeti, bez velikih ograničenja, ali je osnova liječenja pravilna prehrana i dovoljna tjelovježba. Time se obično i započinje liječenje tip II šećerne bolesti.

Ukoliko to nije dovoljno uvode se peroralni antidijabetici različitih djelovanja, inkretinski mimetici i u konačnici inzulin koji je jedina i nezamjenjiva terapija tip I šećerne bolesti.

U privitku su priloženi razgovori predsjednika Splitskog dijabetičkog društva gospodina Branka Lulića s novinarskom Radio Splita Vedranom Krstić Ivaninšević o životu s dijabetesom. Preporučamo da ih poslušate.