Zdravstvena škola Split

EMA

« Travanj 2021 »

23.04.2021. 12:06
Elements of AI pokreće veliki natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola
Elements of AI dosad je u Hrvatskoj privukao više od 21 tisuću polaznika, a za učenike osnovnih i srednjih škola sada je pokrenuto AI School Challenge natjecanje. Nositelji projekta u ... The post Elements of AI pokreće veliki natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola appeared first on CARNET .

22.04.2021. 13:56
Nabava usluge izrade scenarija poučavanja
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET provodi postupak javne nabave usluge izrade scenarija poučavanja. Nabava se provodi u sklopu projekta e-Škole koji je pak dio sveobuhvatnog programa modernizacije hrvatskog ... The post Nabava usluge izrade scenarija poučavanja appeared first on CARNET .

22.04.2021. 12:53
CARNET nastavlja niz virtualnih radionica za odgojno-obrazovne djelatnike u školama s temama vezanim uz pripremu i provedbu videokonferencijske, virtualne i kombinirane nastave, upoznavanje sa sadržajima i uslugama koje izrađuje CARNET, ... The post Virtualna radionica: ,,Planiranje nastavnih aktivnosti u kombiniranoj i online nastavi" appeared first on CARNET .

REFERADA
RADNO VRIJEME
UČENIČKE REFERADE SA STRANKAMA
radnim danom
od 11:00 do 13:00 sati

Stranke se moraju prvo obratiti mail-om
split@zdravstvenaskola.hr
Samo u hitnim okolnostima se dolazi u učeničku referadu.
Maske su obvezne, a ruke se na ulazu u školu dezinficiraju.

SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI (DIABETES MELLITUS)
Autor: Katija Biskupović, 12. 11. 2020.

Svake godine 14.11. obilježava se kao dan šećerne bolesti kako bi se pučanstvo upozorilo na epidemiju ove bolesti.

Pod opširnije pogledajte plakate koje su učenici pripremili, pročitajte prigodni tekst i poslušajte neke korisne savjete.

U svijetu od šećerne bolesti boluje 463 milijuna ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 700 milijuna do 2045. godine. Svaka druga osoba ne zna da je oboljela od šećerne bolesti, a još 374 milijuna ljudi ima poremećaj podnošenja glukoze (pred dijabetes). U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 4,2 milijuna ljudi, odnosno 1 osoba svakih 8 sekundi, a gotovo polovica je mlađa od 60 godina.

U Republici Hrvatskoj je 2018. godine prema podacima CroDiab-a (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću) registrirano 303 992 osobe s dijagnozom šećerne bolesti i procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih oko 500 000.

Šećerna bolest se pojavljuje u dva osnovna tipa.

Tip I šećerne bolesti ovisan je o inzulinu i ne može se prevenirati.

Tip II šećerne bolesti povezan je s različitim rizičnim čimbenicima poput sjedalačkog načina života, neadekvatne i prekomjerne prehrane te smanjenjem tjelesne aktivnosti.

Simptomi i znakovi koji mogu upućivati da Vi ili netko u Vašoj obitelji boluje od šećerne bolesti (simptomi povišenih razina šećera u krvi, hiperglikemije):

• pojačano žeđanje
  • učestalo mokrenje
  • pojačana glad
  • umor
  • zamućen vid
  • usporeno cijeljenje rana
  • smanjenje osjeta i trnci u šakama i stopalima.

Uz kliničku sliku bolest se potvrđuje određivanjem glukoze u plazmi (GUP). Normalne vrijednosti su 3,3 -6,0 mmol/L.

Ukoliko nakon ponovljenog  mjerenja natašte imate GUP > 7,0 mmol/l  odnosno  nakon opterećenja glukozom ili u slučajnom nalazu imate GUP > 11,0 mmol/L i to potvrdite razinom HbA1C (prosječna tromjesečna vrijednost GUP) > 6,5% smarta se da bolujete od šećerne bolesti.

Sa šećernom bolesti se može normalno živjeti, bez velikih ograničenja, ali je osnova liječenja pravilna prehrana i dovoljna tjelovježba. Time se obično i započinje liječenje tip II šećerne bolesti.

Ukoliko to nije dovoljno uvode se peroralni antidijabetici različitih djelovanja, inkretinski mimetici i u konačnici inzulin koji je jedina i nezamjenjiva terapija tip I šećerne bolesti.

U privitku su priloženi razgovori predsjednika Splitskog dijabetičkog društva gospodina Branka Lulića s novinarskom Radio Splita Vedranom Krstić Ivaninšević o životu s dijabetesom. Preporučamo da ih poslušate.