3.g u Dioklecijanovoj palači

Iskoristili smo lijep, sunčan dan i koncem listopada  posjetili Dioklecijanovu palaču s našom nastavnicom Zrinkom. U palaču smo ušli kroz Zlatna vrata i odmah primjetili da prozori iznad nas datiraju iz vremena cara Dioklecijana.

Profesorica nam je ispričala puno zanimljivosti,  npr. da je baš ova palača u Splitu, jedina preživjela od svih koje su bile u Rimskom Carstvu. Zaključili smo  da je Dioklecijan  imao dobar odabir kada je odabrao ovaj kutak svijeta za gradnju palače.

Na putu do Peristila, zaustavili smo se ispred ulaza Muzeja grada Splita i poslušali zanimiljivu priču o Marku Maruliću, njegovom prijatelju i  djevojci u koju su obojica bili zaljubljeni. No, ipak je Marko prošao bolje, jer je sačuvao glavu na ramenima.
Došavši na Peristil, slušali smo o povijesti samog  trga i saznali da je Dioklecijan sam sebe proglasio Jupiterovim sinom i kako su mu se baš na tom trgu klanjali njegovi  podanici. Prošli smo i kroz Vestibul koji je nekoć bio ulaz u Dioklecijanov stan. Nakon toga smo ušli u katedralu S. Duje gdje smo naučili puno toga  o kršćanskim mučenicima i gradnji katedrale.  Spustili smo se i u kriptu sv. Lucije, gdje smo bacili u zdenac novčić i zaželili želju.

Obišli smo i  Jupiterov  hram. Tamo smo vidjeli krsni zdenac u kojem su se prvi stanovnici grada Splita pokrštavali.
Na samom kraju prošetali smo do dijela palače gdje je Dioklecijan nekoć boravio za vrijeme odmaranja i ručka. Poslušali smo priču o podrumima, koji su u prošlosti imali sasvim drugu ulogu, te se u završnici  uslikali i uputili svatko svojim putem.

Romana Barišić,3.g

objavio: Ines Roso Perić   datum: 10. 11. 2017.

« Prosinac 2017 »

15.12.2017. 10:14
Dovršena izrada svih 240 scenarija poučavanja
Objavom preostalih 70 scenarija za STEM predmete, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u suradnji s projektnim partnerima dovršila je izradu svih 240 scenarija poučavanja koji su razvijani u sklopu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".

13.12.2017. 15:16
Webinar: SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked
U srijedu, 20. prosinca 2017. godine od 20 do 21 sat Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked.

04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.