Zdravstvena škola Split

EMA

« Travanj 2021 »

23.04.2021. 12:06
Elements of AI pokreće veliki natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola
Elements of AI dosad je u Hrvatskoj privukao više od 21 tisuću polaznika, a za učenike osnovnih i srednjih škola sada je pokrenuto AI School Challenge natjecanje. Nositelji projekta u ... The post Elements of AI pokreće veliki natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola appeared first on CARNET .

22.04.2021. 13:56
Nabava usluge izrade scenarija poučavanja
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET provodi postupak javne nabave usluge izrade scenarija poučavanja. Nabava se provodi u sklopu projekta e-Škole koji je pak dio sveobuhvatnog programa modernizacije hrvatskog ... The post Nabava usluge izrade scenarija poučavanja appeared first on CARNET .

22.04.2021. 12:53
CARNET nastavlja niz virtualnih radionica za odgojno-obrazovne djelatnike u školama s temama vezanim uz pripremu i provedbu videokonferencijske, virtualne i kombinirane nastave, upoznavanje sa sadržajima i uslugama koje izrađuje CARNET, ... The post Virtualna radionica: ,,Planiranje nastavnih aktivnosti u kombiniranoj i online nastavi" appeared first on CARNET .

REFERADA
RADNO VRIJEME
UČENIČKE REFERADE SA STRANKAMA
radnim danom
od 11:00 do 13:00 sati

Stranke se moraju prvo obratiti mail-om
split@zdravstvenaskola.hr
Samo u hitnim okolnostima se dolazi u učeničku referadu.
Maske su obvezne, a ruke se na ulazu u školu dezinficiraju.

Dan crvenih haljina
Autor: Katija Biskupović, 4. 2. 2021.

I ove godine se prvi petak u veljači obilježava kao Dan crvenih haljina.

Javnozdravstvena kampanja „DAN CRVENIH HALJINA“ pokrenuta je kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena. Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen.

Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.

Povodom obilježavanja ovog dana i mi smo organizirali predavanje „MOŽDANI UDAR U ŽENA, ZAŠTO ČEŠĆE? DAN CRVENIH HALJINA„ koje je održao mr.sc. Krešimir Čaljkušić, dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist intenzivne medicine iz KBC Split, 8.2. 2021. u 18.00 preko platforme zoom.

Više o moždanom udaru pročitajte pod opširnije.

Moždani udar (cerebrovaskularni inzult, kap) nastaje kao posljedica poremećaja cirkulacije u mozgu što za posljedicu ima smanjen dotok kisika i hranjivih tvari u moždane stanice. Uzrok poremećene cirkulacije može biti začepljenje krvne žile (ishemijski moždani udar) ili pucanje krvne žile (hemoragijski moždani udar). Oba uzroka imaju istu posljedicu, oštećenje moždanog tkiva s nizom neuroloških poremećaja.

Stopa smrtnosti (mortaliteta) raste s dobi i za sve dobne skupine je viša u muškaraca nego u žena, a u dobi 70 i više godina stope smrtnosti u žena se približavaju smrtnosti u muškaraca.

Moždani udar najčešće se klinički očituje poremećajem govora, gubitkom mišićne funkcije ruku, nogu i lica pa se zbog toga za rano prepoznavanje čak i laicima koristi FAST test (facial weaknes, arm weakness, speech problems, time – vrijeme za pozivanje hitne medicinske pomoći).

Žene i muškarci koji imaju moždani udar često imaju sličan skup simptoma, ali žene češće imaju atipične, nejasne simptome.

Upravo zbog toga ti simptomi stvaraju problem, jer često nisu prepoznati kao simptom moždanog udara, a liječenje je često odgođeno.

Specifični simptomi moždanog udara kod žena su gubitak svijesti ili nesvjestica, opća slabost poteškoće ili kratkoća daha, zbunjenost, nereagiranje ili dezorijentacija, nagla promjena ponašanja, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje bol i štucanje.

Naravno, kao i za sve krvožilne bolesti jako je važna prevencija moždanog udara – kontrolirati redovito faktore rizika kao npr. visok krvni tlak, šećernu bolest, povećane masnoće u krvi; redovito vježbati; jesti puno voća i povrća uz prestanak pušenja i ograničenu konzumaciju alkohola.

Sudionici predavanja čuli su zaista korisne informacije i dobili odgovore na pitanja koja su postavili.