preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
IZDAVANJE POTVRDA

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu i razred, odnosno da ima status redovitog učenika.

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5394485
Ovaj mjesec: 7500
Ovaj tjedan: 1749
Danas: 237
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan crvenih haljina
Autor: Katija Biskupović, 4. 2. 2021.

I ove godine se prvi petak u veljači obilježava kao Dan crvenih haljina.

Javnozdravstvena kampanja „DAN CRVENIH HALJINA“ pokrenuta je kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena. Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen.

Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.

Povodom obilježavanja ovog dana i mi smo organizirali predavanje „MOŽDANI UDAR U ŽENA, ZAŠTO ČEŠĆE? DAN CRVENIH HALJINA„ koje je održao mr.sc. Krešimir Čaljkušić, dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist intenzivne medicine iz KBC Split, 8.2. 2021. u 18.00 preko platforme zoom.

Više o moždanom udaru pročitajte pod opširnije.


Moždani udar (cerebrovaskularni inzult, kap) nastaje kao posljedica poremećaja cirkulacije u mozgu što za posljedicu ima smanjen dotok kisika i hranjivih tvari u moždane stanice. Uzrok poremećene cirkulacije može biti začepljenje krvne žile (ishemijski moždani udar) ili pucanje krvne žile (hemoragijski moždani udar). Oba uzroka imaju istu posljedicu, oštećenje moždanog tkiva s nizom neuroloških poremećaja.

Stopa smrtnosti (mortaliteta) raste s dobi i za sve dobne skupine je viša u muškaraca nego u žena, a u dobi 70 i više godina stope smrtnosti u žena se približavaju smrtnosti u muškaraca.

Moždani udar najčešće se klinički očituje poremećajem govora, gubitkom mišićne funkcije ruku, nogu i lica pa se zbog toga za rano prepoznavanje čak i laicima koristi FAST test (facial weaknes, arm weakness, speech problems, time – vrijeme za pozivanje hitne medicinske pomoći).

Žene i muškarci koji imaju moždani udar često imaju sličan skup simptoma, ali žene češće imaju atipične, nejasne simptome.

Upravo zbog toga ti simptomi stvaraju problem, jer često nisu prepoznati kao simptom moždanog udara, a liječenje je često odgođeno.

Specifični simptomi moždanog udara kod žena su gubitak svijesti ili nesvjestica, opća slabost poteškoće ili kratkoća daha, zbunjenost, nereagiranje ili dezorijentacija, nagla promjena ponašanja, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje bol i štucanje.

Naravno, kao i za sve krvožilne bolesti jako je važna prevencija moždanog udara – kontrolirati redovito faktore rizika kao npr. visok krvni tlak, šećernu bolest, povećane masnoće u krvi; redovito vježbati; jesti puno voća i povrća uz prestanak pušenja i ograničenu konzumaciju alkohola.

Sudionici predavanja čuli su zaista korisne informacije i dobili odgovore na pitanja koja su postavili. 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju