Svjetski dan hospicijske i palijativne skrbi

Palijativna skrb - "Moja briga, moja utjeha"

Obilježavanje svjetskog dana hospicijske i palijativne skrbi 2020.godine održava se u veoma teškim i složenim  uvjetima epidemioloških mjera na globalnoj razini.

Nastavite čitati pod opširnije

Kada govorimo o palijativnoj skrbi, govorimo o pružanju aktivne, sveobuhvatne zdravstvene skrbi izuzetno rizičnoj skupini teških bolesnika koji zahtijevaju složene i višestruke postupke zdravstvene njege i palijativnog liječenja. Palijativna skrb je timski rad, zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika, volontera i obitelji s ciljem smanjenja poteškoća koje bolesnik ima zbog osnovne neizlječive bolesti, prvenstveno boli i patnje.

Palijativna skrb palijativnom bolesniku je njegovo osnovno ljudsko pravo, stoga se mora omogućiti svakom bolesniku s neizlječivom bolesti bio on u obiteljskom domu, zdravstvenoj ustanovi, udomiteljskoj obitelji, zatvoru ili  ustanovi za starije i nemoćne. Pomoć je to i podrška i obitelji palijativnog bolesnika za svo vrijeme palijativnog liječenja i njege te u fazi žalovanja. Ona mora osigurati bolesniku najbolju moguću kvalitetu života, dostojanstveno umiranje i garantirati puna etička načela do kraja života.

I u godinama prije pandemije, potvrdila su recentna istraživanja, jedan veliki broj palijativnih bolesnika diljem svijeta nije bio niti evidentiran kao palijativni bolesnik, pa samim time nije ni mogao ostvariti palijativnu skrb. Ostao je nevidljiv  s neadekvatnom zdravstvenom skrbi, prepušten boli, patnji i smrti, često sam i zaboravljen u nekoj sobici „za umiranje”.

Pandemija COVID-19 donijela je zahtjevne epidemiološke mjere i protokole na svim razinama zdravstvene skrbi, pa i kod palijativnog liječenja. Opravdani strah i zabrinutost Svjetske zdravstvene organizacije, prijatelja i zagovornika palijativnih bolesnika i njih samih, kako će sada, zbog pandemije upravo ovim bolesnicima u još većem broju biti uskraćena adekvatna zdravstvena skrbi, iznjedrio je ovogodišnju poruku.

Palijativna skrb - to je "Moja briga, moja utjeha" glas je svih ljudi na globalnoj razini:  zdravstvenih radnika, volontera, lokalnih čelnika, duhovnika, zagovornika, prijatelja, obitelji bolesnika koji su se solidarizirali s palijativnim bolesnicima diljem svijeta, koji će odvojiti svoje vrijeme i znanje kako bi potakli državnike i vlade, Stožere civilne zaštite, „medije moći” da osiguraju osnovno ljudsko pravo ovim teškim bolesnicima s neizlječivom bolesti. To je pravo na zbrinjavanje, palijativno liječenje i njegu na način koji najbolje odgovara individualnim potrebama svakog palijativnog bolesnika i njegovo umiranje dostojanstveno čovjeka. Unatoč, ili usprkos pandemiji.

Korištena literatura:

http://www.thewhpca.org/about. Pristupljeno 8.9.2020.

https://www.thewhpca.org/world-hospice-and-palliative-care-day/resources-and-tools-2020. Pristupljeno 9.10.2020.

Priredili:

učenici 5B grupa b

objavio: Mira Talaja   datum: 10. 10. 2020.

ONLINE ŠKOLA

DOKUMENTI ŠKOLE

« Listopad 2020 »

26.10.2020. 10:44
CARNET-ov projekt DOTS predstavljen na Danima Erasmusa 2020
Predstavnici CARNET-ovog projekta DOTS sudjelovali su na Danima Erasmusa 2020, koji su se održali su od 15. do 17. listopada. Riječ je o međunarodnom događanju na kojemu dionici Eramsus+ programa ... The post CARNET-ov projekt DOTS predstavljen na Danima Erasmusa 2020 appeared first on CARNET .

23.10.2020. 20:00
Otvorene su prijave na 22. CARNET-ovu konferenciju za korisnike
Prijave na 22. CARNET-ovu konferenciju za korisnike CUC 2020 otvorene su u petak, 23. listopada u 20 sati i traju do 2. studenoga u 12 sati. Prijaviti se možete putem ... The post Otvorene su prijave na 22. CARNET-ovu konferenciju za korisnike appeared first on CARNET .

23.10.2020. 18:01
INFO Najava radova na medjugradskoj vezi Pula-Zagreb 28.10.2020.
Postovani, U srijedu, 28.10.2020., u vremenu od 00:00 do 03:00 sata davatelj TK usluge Hrvatski Telekom d.d. izvoditi ce radove na medjugradskoj vezi izmedju Pule i Zagreba, uslijed kojih ce ... The post INFO Najava radova na medjugradskoj vezi Pula-Zagreb 28.10.2020. appeared first on CARNET .