preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr

 

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5386464
Ovaj mjesec: 11532
Ovaj tjedan: 2504
Danas: 23
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Vukovar 25 godina ponosno stoji
Autor: Sanja Perić, 21. 11. 2016.

Povodom 25. obljetnice stradanja Vukovara i ove je godine u našoj školi održan program za učenike s ciljem da ne zaboravimo žrtvu Grada heroja i da odamo počast svim žrtvama Domovinskog rata. Poštivajući želje učenika da o ratnim događajima uče najviše slušajući osobna iskustva branitelja i zdravstvenih djelatnika iz rata, organizirana su čak tri takva susreta. Mnogi naši učenici, motivirani domoljubljem te suosjećanjem prema žrtvama  literalno i likovno su se izrazili. Njihovi radovi, izloženi u atriju škole, potaknuli su mnoge na promišljanje o ratnim strahotama, posljedicama koje nosi rat, ali i na zahvalnost prema  braniteljima koji su nam omogućili  život u slobodnoj Hrvatskoj.


Naša prva aktivnost je započela već početkom studenog kada smo humanitarnom utrkom učenika i nastavnika odali počast Vukovaru i braniteljima te prikupljeni novac donirali za obnovu vukovarskog vodotornja.  Utrku su podržali veterani 4. gardijske brigade.

Tjedan uoči 18. studenog je bio prepun događanja. Prvi susret učenika drugih razreda  i svjedoka rata se dogodio 14. studenog. Ratni snimatelj Petar Malbaša je uz pomoć  dokumentarnih uradaka predočio učenicima što se događalo u Vukovaru uoči i poslije pada u ruke agresora. Vrijedno je bilo čuti osobna iskustava dr. Mladena Smoljanovića, organizatora ratnog saniteta za srednju i južnu Dalmaciju i dipl. med. sestre Mire Talaje koja je u vrijeme rata bila glavna sestra Doma zdravlja u Sinju. Isprepličući svoje doživljaje i iskustva za vrijeme rata pokušali su predočiti budućim zdravstvenim djelatnicima što znači ratna bolnica i kako se odvijala skrb za ranjene civile i branitelje. Neizostavna je bila   uloga zdravstvenih djelatnika u ratu koji su pratili naše branitelje sve do prve crte bojišnica, pružali im pomoć, zbrinjavali ih u teški uvjetima i time utjecali i na sam ishod rata.

Sljedećeg dana, 15. studenog, učenici trećih razreda su imali čast ugostiti i poslušati ratni put pripadnika iz Udruge veterana IV. gardijske brigade: pukovnika Marka Vukasovića, predsjednika udruge natporučnika Božu Zadru i satnika Dragana Maretića. Branitelji su rado odgovarali na pitanja naših učenika, prisjetili se ratnih početaka i osnutka IV. brigade u Splitu. Osvrnuli su se i na sam početak rata. Slušajući ih, zaključili smo kolika je velika uloga hrabrih Vukovaraca koji su odoljevali napadima čak tri mjeseca i time pomogli Hrvatskoj da za to vrijeme organizira vojsku i obranu Domovine. Branitelji su pojasnili tijek i ishod ratnih operacija s posebnim naglaskom na operacije Maestral i Oluja. Istaknuli su časna ponašanja naših vojnika i spremnost da pomognu i ranjenom neprijatelju. Posebno nas je dirnula priča o vojniku iz brigade  koji je  izgubio život pokušavajući pomoći ranjenom neprijatelju.

U srijedu, 16. studenog, učenici prvih razreda su se prisjetili vukovarskog  stradanja i patnje kroz sudbine djece koja su u ratu ostala bez djetinstva, roditelja, prijatelja... Gledajući film o stradanju grada, slušajući priče i pjesme  o izgubljenom djetinjstvu te patnji stradalnika učenici su potaknuti na razmišljanje o vrijednostima slobode i jednog od osnovnih prava djeteta, prava na igru. Također su uputili poruke osobama čije su priče čuli. Poruke su lijepili na veliki vodotoranj od papira, na granatirana mjesta i tako ga simbolično zacijelili.  

Učenici četvrtih i petih razreda su poslušali izlaganje zdravstvenih djelatnika s Odjela za psihijatriju , dr. Mariana Kaliterne i prvostupnice sestrinstva Dijane Blažević  koji su govorili o jako osjetljivoj temi PTSP-a, s naglaskom prisutnosti oboljenja kod hrvatskih branitelja. Istaknuli su najčešće uzroke i simptome oboljenja, objasnili zašto se hrvatski branitelji osjećaju bespomoćno, koju podršku traže od države i javnosti te na koji se način njima i njihovim obiteljima može pomoći. Iz osobnog iskustva je o tom oboljenju govorio i treći gost, hrvatski branitelj Nino Ban. Iskreno, iz duše, se obratio prisutnima te progovorio o svom ratnom putu, osjećajima koji su ga pratili neposredno nakon rata, simptomima svoje bolesti i metodama koje mu pomažu da živi normalnim životom. Istaknuo je važnost prepoznavanja simptoma i pružanja stručne pomoći oboljeli od PTSP-a. 

U petak, 18. studenog, učenici  i nastavnici su se  uputili prema Vukovarskoj ulici da paljenjem svijeća još jednom odaju počast poginulim braniteljima i stradalnicima grada Vukovara.

Neka im je vječna slava i hvala!

                                                               Zrinka Smoljanović Baburica

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju