Posjet katedri za anatomiju Medicinskog fakulteta
Autor: Mirjana Gaćina Bilin, 6. 11. 2016.

Prošli tjedan  smo  posjetili anatomsku zbirku na Katedri za anatomiju  Medicinskog fakulteta u Splitu. Na taj način učenici dobivaju kompletniju sliku onoga što uče u predmetu Anatomija i fiziologija.

Pročitajte više o tome pod "opširnije".

Naš domaćin, prof. dr.sc. Ivica Grković pročelnik katedre za anatomiju dočekao je učenike 3.A i 3.B  razreda naše škole i u jako zanimljivom uvodnom predavanju o važnosti anatomije naglasio je da u anatomiji sve ima odgovor na pitanje zašto i da je to pitanje koje se treba postaviti prije nego gdje, što i kako.

Npr., zašto imamo stražnjicu, ali ne i prednjicu, kako  se operativno ne odstranjuje slijepo crijevo nego njegov crvuljak te kako specijalisti kirurških grana nove zahvate uvijek vježbaju na anatomskim sekcijama.

Razmišljajući tako,  anatomija dobiva svoj puni smisao. Profesor je zatim objasnio postupak pripreme tijela za anatomsku sekciju kao i postupak dobivanja tijela koja će se koristiti u znanstvene svrhe. Tijela na kojima se završe postupci sekcije budu vraćena obiteljima ili kremirana i pokopana u zajedničku grobnicu koju fakultet ima već godinama na groblju Lovrinac.

Posebno je naglasio važnost odnosa prema preparatima s puno poštovanja kao i neprenošenje dojmova s obilaska u širu okolinu.

Zatim nas je proveo kroz salu za anatomsku sekciju gdje su učenici imali prilike razgledati suhe, poluvlažne i vlažne preparate i postaviti more pitanja, ali i čuti puno važnih informacija. Što smo sve vidjeli možete vidjeti na priloženim fotografijama.

Katija Biskupović, dr. med., nastavnik medicinske grupe predmeta