« Ožujak 2024 »

SVJETSKI DAN SRCA
Autor: Mirjana Kurtović, 29. 9. 2016.

Svjetska kardiološka federacija 2000. godine utemeljila je obilježavanje Svjetskoga dana srca  s glavnim ciljem informiranja što više ljudi širom svijeta kako su bolesti srca i moždani udar vodeći svjetski uzroci smrti, odnoseći 17,3 milijuna života svake godine, a zapravo se 80 % preranih smrti može spriječiti zdravim načinom življenja (pravilnom prehranom, tjelovježbom, nepušenjem i izbjegavanjem alkohola)

Svjetski dan srca svake godine obilježava se 29. rujna i toga dana ima različitu tematiku odražavajući ključna pitanja i teme koje se odnose na zdravlje srca.

Ove godine održava se pod geslom „Pokreni svoj život“

Svjetska kardiološka federacija poručuje: Nahranite Vaše srce. Pokrenite Vaše srce. Volite Vaše srce. I udahnite novu snagu Vašemu životu.

Iz Zaklade „Hrvatska kuća srca“ naglašavaju: „ Vaše srce pokreće cijelo tijelo. Omogućuje vam da se smijete, volite i živite svoj život punim plućima.

Iz Zaklade „Hrvatska kuća srca“ naglašavaju: „ Vaše srce pokreće cijelo tijelo. Omogućuje vam da se smijete, volite i živite svoj život punim plućima. Zato je toliko važno voditi brigu o svojemu srcu. Ukoliko to ne učinite izlažete se riziku od kardiovaskularnih bolest u koje se ubrajaju bolesti srca, moždani udar te bolesti tzv. perifernih arterija. Kardiovaskularne su bolesti svjetski ubojica broj jedan i svake su godine odgovorne su za 17,5 milijuna preuranjenih smrtnih slučajeva. Očekuje se da će do 2030. taj broj narasti na 23 milijuna. Dobra vijest jest da se mnoge kardiovaskularne bolesti mogu spriječiti uvođenjem samo nekoliko jednostavnih dnevnih promjena, kao što je zdrava prehrana, izbjegavanje alkohola, više tjelovježbe i prestanak pušenja. Dakle, prigodom Svjetskoga dana srca čvrsto odlučite krenuti u akciju, kako biste Vi i Vaša obitelj sačuvali i učinili Vaše srce zdravim i tako ostvarili trajni boljitak za Vaše zdravlje.“