Stručni posjet antičkoj Saloni učenika 2. D, E i G razreda
Autor: Sanja Perić, 25. 4. 2016.

U subotu, 17.4. smo se u poslijepodnevnim satima uputili u istraživanje antičke Salone. Program su vodile profesorica iz povijesti, Zrinka Smoljanović Baburica te iz vjeronauka, Mirjana Vučica.

Polazna točka je bila solinska 'širina'odakle smo se zajedno uputili prema odredištu. Čuli smo da je stari naziv rijeke Jadro bio Salon te da je hrvatski kršćani nazivaju svojim Jordanom jer su u njoj naši pretci primili krštenje. Prvo što smo vidjeli su bile terme koje su svakodnevno posjećivali Rimljani koji su izrazito držali do higijene te su se onamo također i opuštali. Nakon toga otišli smo do sakralnog središta ondašnje Salone iz 5. i 6. stoljeća. Bazilika ima poseban oblik građevine iz tog vremena. U njenoj blizini je krsni zdenac u obliku grčkog križa u kojoj su katekumeni u uskrsnoj noći primali sakramente. Zbog toga smo se pomolili oko zdenca i na neki način povezali s našim pretcima. Zatim smo se podijelili u grupe i dobili istraživačke zadatke na groblju Manastirine. Ovaj lokalitet otkriven je zaslugom don Frane Bulića i još nekih arheologa. Vidjeli smo i sarkofag don Frane Bulića koji je sam sebi dao uraditi još za života. Na njemu se nalaze kršćanski simboli. Trebali smo pronaći grob sv. Duje, te još neke zanimljivost na terenu i u prvom muzeju kršćanske arheologije ovdje izgrađenom koji je don Frane nazvao Tusculum. U grobljanskoj bazilici su pokopani brojni mučenici.

Brzo je došao kraj tom lijepom druženju na proljetnom danu. Svojim domovima smo otišli bogatiji za mnoga saznanja o arheološki jako vrijednoj i prekrasnoj Saloni!

Gorana, Ante i Anđela iz 2.d

Još dvije grupe učenika su posjetile Salonu u četvrtak, 21.4. u jutarnjim satima. Evo njihovih dojmova:

„Bilo je fantastično!“

„Zadovoljna sam svime i naučila sam puno toga novoga!“

„Jako je poučno!“

„Bez ove povijesti ne znamo kakva bi bila naša sadašnjost. Kao i sve, i ovo danas ostaje u povijesti!“

„Zanimljivo, poučno. Šteta je biti u neznanju o nečemu što nam je tako blizu.“

„Zadatci koji su nam zadani bili su jako zanimljivi i mnogo toga smo naučili i ponovili. Bilo je zanimljivo otkrivati godine i prevoditi natpise na latinskom.“

Nadamo se da će ovi lijepi učenički dojmovi potaknuti i ostale da krenu 'putovima antičke Salone'! O novim terminima odlaska bit će pravovremeno obaviješteni.