POVIJEST - terenska nastava
Autor: Mirjana Kurtović, 18. 4. 2016.

Osvrt Ane Baković, 1.b

U petak , poslije nastave, smo se uputili u šetnju Dioklecijanovom palačom u kojoj je slavni car proveo zadnje godine života. Prošavši Zlatna vrata našli smo se u ulici cardo koja vodi do samog srca palače - Peristila. Zaustavili smo u dvorištu palače Papalić u kojoj je smješten Muzej grada Splita te poslušali zanimljivu priču o Marku Maruliću i njegovom prijatelju Dminu. Nakon toga smo posjetili splitsku katedralu, nekadašnji carev mauzolej. Čuli smo o progonu kršćana u vrijeme Dioklecijana te vidjeli prekrasne oltare . Nakon toga smo otišli u hram boga Jupitera koji je u srednjem vijeku prenamijenjen u splitsku krstionicu. Krstionicu krasi prekrasan krsni zdenac sastavljen od oltarnih crkvenih pregrada s najstarijim uklesanim prikazom hrvatskog kralja te brončani kip Ivana Krstitelja kojeg je izradio Ivan Meštrović. Prošli smo kroz Vestibul do Dioklecijanovog stana te naučili kako je od Palače nastao grad Split. Razgledavanje smo završili šetnjom kroz podrume, na Rivi gdje smo na maketi grada Splita ponovili naučeno.

25.4. isto su ponovili učenici 1.a razreda

1.A