Sat kodiranja u sklopu Tjedna računalne znanosti
Autor: Mirjana Gaćina Bilin, 10. 12. 2015.

Ove smo godine po prvi put u Zdravstvenoj školi obilježili „Hour of code“ i na taj način uveli i naše učenike u svijet programiranja. Svijet igre i mašte!

Učenici 2.a i 2.b razreda na satima Informatike 8. i 9. prosinca 2015. naučili su kako sami napraviti igricu Star Wars.

nastavite čitati pod:

Dobili su prigodu, ne samo sudjelovati u ovom globalnom projektu, nego i uočiti kako svojim radom na računalu mogu kreirati vlastite programe i kako je programiranje zabavno.
Nadam se da su dobili i jedan novi poticaj da dio svog slobodnog vremena iskoriste za učenje toliko potrebnih informatičkih znanja.

Od 7. do 13. prosinca 2015. godine u Hrvatskoj se obilježava Tjedan računalne znanosti , a u sklopu njega i SAT KODIRANJA (Hour of Code).
Hour of Code je pokrenut u SAD-u 2013. godine. Cilj projekta je popularizacija informatike i širenja svijesti o njezinoj važnosti. Već sljedeće, 2014.godine u projektu sudjeluje oko 70 milijuna učenika i studenata iz cijelog svijeta.

Hour of Code predstavlja jednosatni uvod u računalne znanosti zamišljen tako da demistificira kod i pokaže kako zaista svatko (tko želi) može naučiti osnove kodiranja.

Code.org je javna neprofitna organizacija posvećene širenju informatike koja je zaslužna za organizaciju ovog projekta.

Među partnerima koji podržavaju Sat Kodiranja su i Microsoft, Apple, Amazon, Boys and Girls Clubs of America te Uprave Sveučilišta.

Upute za provedbu sata kao i jednosatni materijali (Hour of Code tutorial) su dostupni na više od 40 svjetskih jezika na ovoj stranici .

Da biste sudjelovali u ovom globalnom projektu ne treba vam predznanje niti iskustvo u kodiranju. Mogu sudjelovati doslovno svi, u dobi od 3 do 93 godine.

„Utrka za stvaranje high-tech i science-based ekonomije sutrašnjice traje već odavno i brojne su zemlje zauzele dobre pozicije u toj utrci. Hrvatska još ne razmišlja o uključivanju. No, započeti zaista nije teško“, „Entuzijastični nastavnici i uzbuđeni učenici dokaz su da je programiranje pravi put, a ne floskule kojima nas političari zasipaju. Probudimo se iz zimskog sna i dajmo našoj djeci priliku da budu građani svijeta, ravnopravni u digitalnoj ekonomiji koja mijenja sve moguće obrasce ljudskog djelovanja“  napisao je prošle godine u pozivnom članku za 24sata Matija Kopić iz udruge Osijek Software City koja je uz Microsoft Student Partnere pokretač inicijative da Sat kodiranja uđe u čim više škola u Hrvatskoj.