« Ožujak 2024 »

2.F razred u Saloni
Autor: Mirjana Gaćina Bilin, 17. 5. 2015.

U subotu, 15. lipnja, učenici 2. F su u pratnji profesorica Zrinke Smoljanović Baburica i Mirjane Vučica posjetili Salonu, poznato antičko središte rimske provincije Dalmacije te groblje Manastirine. Više pod "opširnije" i u Foto galeriji

Na samom ulazu u Salonu razgledali smo velike gradske terme (toplice). Zatim smo krenuli prema ostatcima zidina koje su izgrađene od kamenih blokova. Zidine su srušili Hrvati dolaskom na ova područja i od tih zidina su sagradili grad Solin. Najstarije rimsko naselje je imalo tipične rimske građevine. Na forumu su najčešće stajali kipovi triju rimskih božanstava: Jupitera, Junone i Minerve. Širenju kulture i stvaranju rimske civilizacije najviše se posvetio prvi rimski car Oktavijan August. Važno je istaknuti i da se na ovom području u vrijeme cara Dioklecijana događaju najveće graditeljske aktivnosti.

Nakon razgledavanja zidina krenuli smo prema bazilici, nekadašnjem središtu antičkog kršćanskog života. Pokraj bazilike se nalaze ostatci krstionice. U središtu krstionice nalazi se krsni bazen u kojem su se krstili svi vjernici tog doba. Krsni bazen je bio sagrađen u obliku grčkog križa (krakovi križa su jednake duljine).  Nakon razgledavanja bazilike krenuli smo na groblje Manastirine u kojem je bio pokopan sv. Dujam. Posjetili smo i grob don Frane Bulića. On je bio veliki istraživač, arheolog koji je sam sebi dao sagraditi grob u obliku sarkofaga, tj. grobnice od kamena koja je ukrašena mnogim staokršćanskim simbolima. Don Frane Bulić je stanovao u kamenoj kući koju je dao sagraditi radi istraživanja, a nazvao ju je Tusculum. Bio je to prvi arheološki muzej na ovim prostorima.

Na groblju Manastirine smo dobili zadatke otkriti gdje je bio grob sv. Dujma, što piše na spomen pločama održavanja međunarodnog arheološkog kongresa i još neke detalje.

Poslije razgledavanja bili smo jako zadovoljni onim što smo vidjeli i naučili smo nešto o civilizacijama koje su živjele na ovom području u davnoj prošlosti.

Anđela Ratković  2.F