« Ožujak 2024 »

Svjetski dan šećerne bolesti
Autor: Katija Biskupović, 12. 11. 2014.

Obilježili smo Svjetski dan šećerne bolesti na velikom predavanju u organizaciji Splitskog dijabetičkog društva koje se održalo 12.11.2014. u Knjižnici Marko Marulić. Više pogledajte pod "opširnije", slike u našoj galeriji.

ŠEĆERNA BOLEST, DIABETES MELLITUS  je kronični poremećaj metabolizma ugljikohidrata, masti i bjenačevina zbog apsolutnog ili relativnog manjka inzulina.

Bolest je proširena po cijelom svijetu i smatra se da od nje boluje oko 3,2 milijuna ljudi. Peti je vodeći uzrok smrti i dvostruko povećava rizik smrtnosti. Prema podacima epidemiološke službe u Hrvatskoj trenutno boluje oko 400 000 ljudi od šećerne bolesti, a samo ih oko 240 000 dijagnosticirano jer često prođe i 10-ak godina od pojave bolesti do dijagnoze. Ovaj podatak se odnosi na šećernu bolest tip II koja predstavlja 93% svih bolesnika s tom dijagnozom i koja je obično povezana s debljinom, a javlja se u starijoj živojnoj dobi i obično zbog kasne dijagnoze u vrijeme otkrivanja bolesti, bolesnik ima razvijenu barem jednu kroničnu komplikaciju. Kronične komplikacije predstavljaju veliki problem jer su uzrok invalidnosti kod tih bolesnika, a hrvatski proračun koštaju oko 2 miljarde kuna godišnje. Šećerna bolest tip I predstavlja oko 5-7% svih bolesnika, javlja se u mlađoj životnoj dobi i karakterizira je apsolutni manjak inzulina.

Na predavanju čiji smo dio bili i mi, predavači su bili prof. dr.sc. Tina Tičinović Kurir, dr. med, vodilteljica kliničkog odjela za endokrinologiju i bolesti metabolizma KBC-a Split  koja je govorila općenito o šećernoj bolesti i Merim Bezdrov, dr. med., liječnik opće/obiteljske medicine koji je naglasio važnost prehrane i tjelesne aktivnosti u šećernoj bolesti.

Nakon predavanja, naše su vrijedne učenice četvrtih razreda, smjera medicinski tehničar općeg smjera  (Andrea Matulić i Antonela Stanić, 4A; Kristina Jurišić i Andrea Krolo, 4B te Nikolina Ljubičić i Anđela Paleka, 4C) pomogle u mjerenju glukoze u plazmi i  arterijskog tlaka na veliko zadovoljstvo slušača ovog hvale vrijednog predavanja.