« Ožujak 2024 »

" Dan zahvale" - izlet maturanata
Autor: Mirjana Kurtović, 7. 4. 2014.

U subotu, 5. travnja, naši su maturanti posjetili Humac, Međugorje i Mostar. Ovim, već tradicionalnim, susretom maturanata iz više biskupija želi se izraziti zahvalnost za sve dobro koje su doživjeli kroz srednjoškolsko obrazovanje te ih osnažiti na duhovnim izvorima kako bi se s optimizmom okrenuli budućnosti koja ih čeka.

O dojmovima sa susreta piše Dora, učenica 4. g razreda (opširnije)

Hodočašće maturanata

Iako smo za jedno subotnje jutro, 5. travnja, krenuli vrlo rano, svi smo bili uzbuđeni i sretni što idemo na tako, za nas kršćane, vrlo važno mjesto. Zdravstvena škola Split, odnosno učenici iz 4.D, 4.E, 4.F. i 4.G razreda, zajedno sa profesoricom Mirjanom Vučicom te razrednicom 4. G Nediljkom Petrovski, napunila je više od jednog autobusa.

Iz Splita je krenulo 20 autobusa, nešto manje iz Dubrovnika, Šibenika i Zadra, a priključile su se i škole iz Omiša, Makarske, Trogira i Imotskog. Bilo je oko 2 700 maturanata. U Humcu nam je bilo predivno i većina se slaže da dugo nisu bili na tako dobroj duhovnoj obnovi. U crkvi sv. Ante smo slušali Mostarsko-duvanjskog biskupa Ratka Perića koji nam je vrlo izravno i otvoreno prenio svoje životno iskustvo te objasnio koliko je važna poniznost u čovjekovu životu. Molitvom za budućnost biskup nam je dao veliki poticaj i snagu za uspješan završetak našeg srednjoškolskog obrazovanja. Franjevački samostan na Humcu je poznato hodočasničko mjesto i u njemu boravi oko 30 franjevaca. Imaju stalnu umjetničku postavu i muzej s vrijednim arheološkim izlošcima.

Nakon Humca otišli smo u Međugorje. Bog nam je dao lijepo vrijeme pa smo se bez problema popeli na Brdo ukazanja gdje smo u naše molitve uključili sve naše bližnje i bolesne te kolege i profesore. Nakon ovog predivnog iskustva otišli smo u Mostar gdje smo pobliže upoznali znamenitosti i život u tom, za Hrvate vrlo važnom gradu. Zadivile su nas stare kuće koje zrače različitom kulturom, a ipak su se zajedno predivno uklopile. Duša Mostara je, naravno, stari most kojega nismo imali priliku vidjeti u najljepšem izdanju jer su se već nadvili oblaci, ali smo svejedno uživali, a osobito u predivnom pogledu s njega na stari dio grada. Naravno ništa nije moglo proći bez pravih ćevapa u somunu koje su neki od nas po prvi puta probali. Putovanje smo završili pjesmom te se vrlo sretni i duhovno obnovljeni vratili u Split.

Ovo su predivna iskustva za nas maturante koji smo na prekretnici života i za koje duhovni život počinje imati veliku važnost. Bilo nam je divno i nadamo se da će se i iduće godine odazvati mnogi maturanti, jer ovakvo iskustvo potrebno je svakome od nas.

Dora Kovačić, 4. G